Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ще ни донесе преброяването

Снимка: Архив

Защо преброяването на населението е толкова важно, колкото са действия като изборите например? 

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева

“Да се преброим – един много важен въпрос. Мисля, че повечето от нас го подценяват, защото им изглежда по-скоро някакво административно действие, което не се отнася до нашите задължения. И много косвено се отнася до нашето добруване.

Години наред преброяването ми е звучало изключително абстрактно и много отдалечено от моя живот. Не съм виждала кой знае какви ползи от това действие за мен самата и моята реализация. Или някакви рефлексии върху това, което правя в общественото си битие.

Един процес на преброяване може да ни даде една много добра статистическа справка за състоянието на регионите и за техните специфични потребности.

Преброяването е едни много сложен процес, който иска една изключително прецизна и много трудна според мен организация, не по-малко сложна от тази, която правим по време на избори.

Сякаш възприехме изборите като необходимото зло в нашия живот. Това е акт, който трябва да правим. Повечето от нас вече сме убедени.

Но по отношение на преброяването сякаш информацията все още ни се изплъзва. Така или иначе 2021 г. е годината, в която трябва да бъде извършено това нещо. И месец септември-октомври ще бъдат посветени на това действие.


Какво ще ни донесе преброяването

Благодарения на преброяването не само ще може да актуализираме онова, за което се говори най-много – избирателните списъциДа се преброим колко от нас са реалните избиратели и колко от нас реално решават съдбата ни в близките четири и следващи години, участвайки в избирателния процес.

Преброяването може и да ни покаже спецификата на живот в отделните региони. Едно преброяване може да ни даде общата картина, включително и тази, свързана с неравенствата.

Съвсем не са за подценяване данните, които събира Националният статистически институт и обработва в големи панели от информация.

Трябва да признаем, че нашите райони – статистически и икономически за страната – съвсем не се намират в едно и също икономическо и социално развитие.

Разпределението на благата е неравномерно между отделните райони. И политиката, която трябва да бъде водена по отношение на тях, не може да бъде единна.

Защото, когато се провежда една политика спрямо всички, без да се отчитат спецификите на начина на живот по места, в повечето случаи резултатите не са тези, които потребителите на тази политика очакват да се случат при тях.

Преброяването може да даде изключително добра база, върху която следващите правителства могат да направят по-прецизни политики – и в социалната сфера, и в културната сфера, и в сектор земеделие, и в сектор туризъм.

Така че онова, което ни чака през есента, е също толкова важно, колкото онова, което ще ни се случи през лятото – изборите. Нашата гражданска активност през тази година трябва да бъде завишена."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10