Традиционно свързваме Велико Търново с форума “Културен туризъм“, който се провежда всяка година.
Разбирам, че тази година той ще бъде отложен за есента, за да може традиционно в пълния си блясък и с много посещения и инициативи да бъде свързан.
Знаем, че община Велико Търново подкрепя занаятите, старите традиции, автентичния фолклор и това не е от вчера и днес.
Защо общината традиционно е партньор на Националния събор на овцевъдите в България, който тази година ще се състои през юни край Петропавловския манастир в Лясковец.
Какво, освен подкрепа на животновъдството, се случва на тези форуми и как те пазят традицията в българското животновъдство, занаяти и фолклор.
Темата коментира в “Нашият ден“ Нелина Църова, Директор на дирекция "Култура, туризъм и международни дейности"
“Да, действително, част от културната програма и изобщо от културната политика на Община Велико Търново, е точно съхраняването на нематериалното културно наследство.
Нашата община е сериозен носител на това. Съборът на овцевъдите е едно комплексно събитие. Да, то има своята насоченост в областта на подкрепа на животновъдството, на българските фермерски продукти, но овцевъдството, козевъдството, това е традиционен поминък в нашите земи, още от най-дълбока древност.
По тази причина с тях са свързани и много традиции и обичаи. Имат собствен раздел във фолклора, в музиката, в българската обредност.
Запазването на тези традиции е нещо наистина много важно. Нещо, което трябва да се направи, запазването и предаването към поколенията напред.
Тук имат място и занаятите, които са пряко свързани с този поминък на българите. Те са неразделна част и от материалното, и от нематериалното културно наследство на българите.
По тази причина този най-голям форум в тази област получава пълната подкрепа на Община Велико Търново.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg