Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плакатът и улицата

доц. Калина Христова
Снимка: НБУ

Плакатното изкуство съществува вече близо два века. Плакатът служи както да привлича вниманието, така и да информира. Доскоро основната функция на плаката беше да бъде част от улицата, от уличното изкуство – да бъде очевиден. 

„Виждаме в последните години как тази тенденция се обръща и плакатът напуска улицата и влиза в галериите. Една от причините за това е, че, не само заради пандемията, която ни сполетя миналата година, печатната реклама, печатането на хартия до голяма степен се намали като обем и са прехвърли в дигиталното пространство“ – това каза доц. Калина Христова, която завежда Департамент „Изящни изкуства“ в НБУ и води магистърска програма „Плакат и комуникативен дизайн“. В предаването „Време и половина“ тя обърна вниманието и към още една причина: 

„Ако се замислим в града няма достатъчно указани, установени места, на които плакатът да вирее, а това е наистина много важно. Ако се сравним с държави като Швейцария и Полша, където плакатното изкуство е на много високо ниво, можем да кажем, че там то е достъпно, то е част от градската култура“ – сподели доц. Христова и добави, че за да се върне това изкуство отново на своето място, т.е. на улицата, трябва и съдействието на културните институции като театри, кина, а и на самата държава.

Чуйте участието на доц. Калина Христова в предаването „Време и половина“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

103 години от рождението на Радой Ралин

" Революцията е една премиера. После спектакълът пада ." Това са думи на поета, сатирик и дисидент Радой Ралин, от чието рождение се навършват 103 години. В творчеството си Радой Ралин проповядва ценностите на свободата и чрез Езопов език и сатира успява да каже най-важното на своите съвременници. Той е съосновател на първия..

публикувано на 23.04.25 в 11:43

"Безкраят в стрък тръстика" от Ирене Вайехо – "книги за книгата и четенето"

Ирене Вайехо поднася ерудирана и интригуваща смесица от история, митология, неизвестни и любопитни факти и аналогии с днешния ден, за да увлече читателя в едно невероятно литературно приключение, което доставя духовна наслада, обогатява и внушава преклонение пред най-доброто изобретение на човешкия ум. "Безкраят в стрък тръстика" е една от..

публикувано на 23.04.25 в 11:00
Зои Север

Живот между две войни: Красотата в критичните точки на света

Картините на света и красотата, идваща от критичните му точки – среща в "Нашият ден" с художничката Зои Север , чийто живот преминава между Украйна и Израел. Саша Николова превежда разговора в ефир. Изложбата "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града"  е организирана по повод честванията на 35-годишнината от възстановяването на..

публикувано на 23.04.25 в 10:04
Светлозар Желев

В Световния ден на книгата и авторското право връчват наградите "Рицар на книгата"

В Световния ден на книгата и авторското право Асоциация "Българска книга" връчва наградите "Рицар на книгата". Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос. За силата на словото и..

публикувано на 23.04.25 в 09:36

"Гатанки от небето" II с премиера в Светлата седмица

Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..

публикувано на 22.04.25 в 13:45