За 47-и път Съюзът на артистите в България връчи Националните награди за сценични изкуства „Икар“. Тазгодишното издание мина под знака на 100-годишния юбилей на съюза. За първи път от основаването му насам церемонията се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий.
Наградите се раздадоха на сцената на Народния театър. Там, за водеща мъжка роля с летящата статуетка беше отличен Валери Йорданов за pолята cи в моноспектакъла „Караконджул“ по Николай Хайтов, а за женска – Ирини Жамбонас в „Кой се бои от Вирджиния Улф“. „Икар“-ът за режисура отиде при Диана Добрева за „Синът“ от Флориан Зелер. Постановката на „Театър 199“ „Боклук“ от Елена Телбис спечели „Икар“ за драматургичен текст и за най-добър спектакъл. Спечели и наградата на публиката за драматично представление. „Икар“-ът за цялостен принос към българския театър беше присъден посмъртно на Татяна Лолова. Приеха го внуците ѝ Сава и Матео, които благодариха, поставиха статуетката на земята и ръкопляскат заедно с публиката.
„Икар“ 2021 за изключителен принос към музиката беше връчен на Михаил Белчев, а за чест и достойнство – на актьора Любомир Бъчваров. Поетът Иван Теофилов пък получи приза на „Акт-Унима“ за значим принос в развитието на българското куклено изкуство. С „Икар“ бе награден и Петър Пашов за режисурата на „Пиано на луната“. По негови думи, отличието за постижения в кукленото изкуство рядко се дава на режисьор.
По време на церемонията не липсваха емоции. За тях допринесоха както излъчените кадри от проекта на „АртАкция“ – „#НавънКъмСебеСи“, така и песента, която световноизвестният цигулар Васко Василев и Керана написаха специално за наградите. С нея се отдаде почит към всички артисти, които ни напуснаха през изминалата година.
За възможността да кажат „Благодаря!“ от сцената на Народния театър – думата, която се повтаряше най-много на „Икар“-ите, в звуковия файл разказват Поля Йорданова, отличена за дебют, Александър Тонев, който взе „Икар“ за поддържаща мъжка роля, Елена Телбис и Любомир Бъчваров.
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg