Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Икар“ 2021 и хиляди пъти „Благодаря!“

7
Михаил Белчев с „Икар“ - за изключителен принос към музиката. Наградата връчи кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Снимка: БГНЕС

За 47-и път Съюзът на артистите в България връчи Националните награди за сценични изкуства „Икар“. Тазгодишното издание мина под знака на 100-годишния юбилей на съюза. За първи път от основаването му насам церемонията се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий.

Наградите се раздадоха на сцената на Народния театър. Там, за водеща мъжка роля с летящата статуетка беше отличен Валери Йорданов за pолята cи в моноспектакъла „Караконджул“ по Николай Хайтов, а за женска – Ирини Жамбонас в „Кой се бои от Вирджиния Улф“. „Икар“-ът за режисура отиде при Диана Добрева за „Синът“ от Флориан Зелер. Постановката на „Театър 199“ „Боклук“ от Елена Телбис спечели „Икар“ за драматургичен текст и за най-добър спектакъл. Спечели и наградата на публиката за драматично представление. „Икар“-ът за цялостен принос към българския театър беше присъден посмъртно на Татяна Лолова. Приеха го внуците ѝ Сава и Матео, които благодариха, поставиха статуетката на земята и ръкопляскат заедно с публиката.

„Икар“ 2021 за изключителен принос към музиката беше връчен на Михаил Белчев, а за чест и достойнство – на актьора Любомир Бъчваров. Поетът Иван Теофилов пък получи приза на „Акт-Унима“ за значим принос в развитието на българското куклено изкуство. С „Икар“ бе награден и Петър Пашов за режисурата на „Пиано на луната“. По негови думи, отличието за постижения в кукленото изкуство рядко се дава на режисьор.

По време на церемонията не липсваха емоции. За тях допринесоха както излъчените кадри от проекта на „АртАкция“ – „#НавънКъмСебеСи“, така и песента, която световноизвестният цигулар Васко Василев и Керана написаха специално за наградите. С нея се отдаде почит към всички артисти, които ни напуснаха през изминалата година.

За възможността да кажат „Благодаря!“ от сцената на Народния театър – думата, която се повтаряше най-много на „Икар“-ите, в звуковия файл разказват Поля Йорданова, отличена за дебют, Александър Тонев, който взе „Икар“ за поддържаща мъжка роля, Елена Телбис и Любомир Бъчваров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10