Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на българския спорт

Снимка: sofiasportfilmfest.com

На 17 май е Денят на българския спорт – на всички онези, които не казват “Не мога“. На онези, които предизвикват част от себе си, които имат хъс към играта. Онези, които умея да губят и побеждават. На онези, които печелят високи отличия за страната последните години, въпреки тежките условия, в които се налага да развиват себе си като спортисти. Но и на обикновените хора, за които спортът е любов.

Темата коментира в “Нашият ден“ Катя Иванова, уредник на Музея на спорта в България:

“В началото на българската спортна педагогическа школа е поставено от 10 швейцарски учители по гимнастика, които пристигат през месец май, 1894 г в София.

След като България се освобождава от турско робство, лека-полека започва да се конституират различните учреждения у нас.  И тогава, през 1893 г., една делегация, 5-членна, прави обиколка в няколко европейски града, повечето столици, за да види как са организирани спортните институции.

Попадат на един кантонален събор в Швейцария, виждат един гимнастически събор на техните дружества. Обръщат се към ректора на университета в Лозана и молят десетина специалисти да дойдат на работа в България.

Тук пристигат десет подготвени гимнастици, които са разпределени в големите гимназии на страната ни. Това са хората, които практически поставят началото на модерното преподаване на физическото възпитание и спорта.“


Темата коментира в “Нашият ден“ и Юлиан Карабиберов, кондиционен треньор и преподавател:

“Ако сравняваме с миналото, преди 10, 20 години, сега спортната култура у нас е на доста по-високо ниво, българинът спортува повече, но това касае масовия спорт.

Спортното майсторство е малко закъсало в това отношение, вижда се и по резултатите, които имат спортистите. Тук-там имаме по нещо, което се доближава до резултатите от миналото."

Професионалният спорт

"Сбъркахме в смяната на системата. Условията се смениха, спортът като политика. Спорът беше идеология някога. Вече се комерсиализира и се гледа по друг начин на нещата.

Самата система, която бяхме изградили като отбор и развитие на талантите. Отношението към спорта се промени. Де факто се вижда какво се получи.

Имахме доста добра система за подготовка, но тя беше забравена, просто не се използва. Идващите като треньори също не я използват. И това, което бяхме постигнали, остана в миналото."

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50

Компанията Hempstatic и строителството с индустриален коноп

В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп. Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на..

публикувано на 21.07.25 в 09:34

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31