Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на българския спорт

Снимка: sofiasportfilmfest.com

На 17 май е Денят на българския спорт – на всички онези, които не казват “Не мога“. На онези, които предизвикват част от себе си, които имат хъс към играта. Онези, които умея да губят и побеждават. На онези, които печелят високи отличия за страната последните години, въпреки тежките условия, в които се налага да развиват себе си като спортисти. Но и на обикновените хора, за които спортът е любов.

Темата коментира в “Нашият ден“ Катя Иванова, уредник на Музея на спорта в България:

“В началото на българската спортна педагогическа школа е поставено от 10 швейцарски учители по гимнастика, които пристигат през месец май, 1894 г в София.

След като България се освобождава от турско робство, лека-полека започва да се конституират различните учреждения у нас.  И тогава, през 1893 г., една делегация, 5-членна, прави обиколка в няколко европейски града, повечето столици, за да види как са организирани спортните институции.

Попадат на един кантонален събор в Швейцария, виждат един гимнастически събор на техните дружества. Обръщат се към ректора на университета в Лозана и молят десетина специалисти да дойдат на работа в България.

Тук пристигат десет подготвени гимнастици, които са разпределени в големите гимназии на страната ни. Това са хората, които практически поставят началото на модерното преподаване на физическото възпитание и спорта.“


Темата коментира в “Нашият ден“ и Юлиан Карабиберов, кондиционен треньор и преподавател:

“Ако сравняваме с миналото, преди 10, 20 години, сега спортната култура у нас е на доста по-високо ниво, българинът спортува повече, но това касае масовия спорт.

Спортното майсторство е малко закъсало в това отношение, вижда се и по резултатите, които имат спортистите. Тук-там имаме по нещо, което се доближава до резултатите от миналото."

Професионалният спорт

"Сбъркахме в смяната на системата. Условията се смениха, спортът като политика. Спорът беше идеология някога. Вече се комерсиализира и се гледа по друг начин на нещата.

Самата система, която бяхме изградили като отбор и развитие на талантите. Отношението към спорта се промени. Де факто се вижда какво се получи.

Имахме доста добра система за подготовка, но тя беше забравена, просто не се използва. Идващите като треньори също не я използват. И това, което бяхме постигнали, остана в миналото."

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00