„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за последната седмица. Ето и някои от акцентите в предаването от 16 май.
На 7 май в галерия "Казаков" в Трявна бе открита аудиовизуалната изложба “Призрачни села” на музиканта Мирян Колев. Проектът включва тридесет подбрани фотографии, придружени от звуците на минималистичния албум “Ghost villages”. Албумът е композиран от звуци, записани на терен в изоставени села в Тревненския балкан, отделени от пътя и отделени от човешкото присъствие. В “Мултикултурни диалози” Мирян Колев, заедно с куратора на изложбата Христина Барева, разказват за документално-художествената среща между фотографията и музиката.
Изложбата "Lucid Eyes" на фотографката Веселина Николаева бе открита на 13 май в галерия "Синтезис" и може да бъде разгледана до 10 юни. Тя включва 21 портрета и два пейзажа, които създават усещането за непосредственост и близост. Те са в човешки ръст и изглеждат по-живи от живите хора, а в тях се вижда и фотографката.
„Испания“ е новият концерт на Симфоничния оркестър на БНР и световноизвестния испански китарист Рафаел Агире. С концерта се възобновява концертният сезон за радиосимфониците, чийто диригент маестро Марк Кадин гостува в "Артефир" в сряда.
В Галерия "Ракурси" бе представена изложбата на художника, режисьора, сценариста и аниматора Андрей Кулев „Варвара-Китай: Северният склон на полуострова“. Първата изложба, вдъхновена от пътуването на художника в Китай е от 2018 г. – "Варвара-Китай: Четирите посоки на света". Творбите са провокирани от старата китайска техника на рисуване с туш върху ръчно изработена хартия, рисунките на пръв поглед са статични. Те са като праформа на съвременната анимация.
"Чупи. Реже. Полива" е името на новия фотографски проект на Никола Михов. Този път фотокнигата не съдържа негови авторски снимки. Вместо това архивни кадри от протоколния живот на Тодор Живков са съпоставени с крилати фрази на един по-скорошен народен вожд – Бойко Борисов.
До 15 май Шумен бе домакин на театралния фестивал "Друмеви празници – Нова българска драма". Важна част от фестивала е конкурсът за нова българска драматургия. 2021 г. е специална година. Заради пандемията миналото издание на Друмевите празници не се състоя, но изпратените в 2020 г. пиеси получиха нов шанс, в отделна категория. Според селекционерката, театроведката д-р Ина Божидарова, в последните години за конкурса пристигат по-малко на брой, но и по-добри творби. Миналата година текстовете са били 22, тази година – 26. От 2021 фестивалът "Нова българска драма" въвежда и съвсем нова категория в конкурса си – детски пиеси за драматичен театър.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg