Епископската базилика на Филипопол, античният предшественик на днешния Пловдив, е най-голямата раннохристиянска църква в страната.
Открита при разкопките монета на император Лициний (308-324), дава основание на хипотезата, че базиликата е сред първите, построени в Римската империя след легализирането на християнството през 313 г.
Размерите, украсата и централното разположение на църквата в близост до форума на античния град свидетелстват за голямата и влиятелна християнска общност във Филипопол.
Темата коментира в “Нашият ден“ журналистката Силвия Недкова.
“Историята започва някъде около 1982 г. Аз бях вече първите години в гимназията. Моят баща беше строителен инженер – инж. Петко Бимбалов.
Мисля, че доста хора в Пловдив още го помнят. По това време беше директор на т.нар. дружество “Инжстрой“, което се занимаваше с инфраструктурата на града – асфалтираше улици, прокарваше нови.
Тогава беше държавно дружество, баща ми беше назначен малко преди това. И имаше тежката задача да оформи района в центъра на града, да прокара нов път.
Помня много добре деня, в който той се върна вкъщи ужасно притеснен. Тези неща не се говореха много пред децата, но този път не се сдържа и ни разказа какво се е случило. Беше притеснен, че го очаква уволнение.
И че партийният комитет в града, тогава той ръководеше всичко, а не изборният кмет, ще му наложи някакво сериозна наказание, което тогава си беше за страх. Защото през деня му се е случило нещо изключително. Докато багерите са копаели, са попаднали на мозайка. И когато са разчистили мястото, се е видяло нещо много красиво.
Бил е поставен пред избор – или да спре багерите, за да могат да дойдат археолозите, или да им заповяда да продължат работа и да се направят, че не са го виждали, което всъщност е било разпореждането на партийните органи, които са бързали да направят пътя.
Баща ми е взел решение – спрял е багерите и е извикал археолозите. Това беше причината за големия му страх.
Това е била първата мозайка, която днес е в Голямата базилика в Пловдив."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg