Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40 години от смъртта на Уилям Сароян

Уилям Сароян
Снимка: Уикипедия

На 18 май се навършват 40 години от смъртта на американския писател и драматург Уилям Сароян. Това е авторът, който отхвърли наградата “Пулицър“ за пиесата си “Времето на нашия живот“ с думите – “Никой не може да ме купи“. И чието кредо беше, че писателят трябва да остане независим от царството на парите.

Уилям СароянУилям Сароян е роден на 31 август 1908 г. и починал на 18 май, 1981 г. Той е американски писател от арменски произход.

Роден е в бедното емигрантско семейство на Арменак и Такохи Сароян. Когато е само на три години, баща му умира и той, заедно с брат на име Хенри и двете си сестри Зейбъл и Косет, се мести в Оукланд, за да може майка им да работи като прислужница там и да печели по-добре.

Напуска училище още на 15-годишна възраст, за да може да работи, но в него се заражда мечтата да стане писател.

Първият му разказ излиза в американски вестник на колония от преселници. После, на 15 октомври 1934 г., публикува първата си книга – “Дръзкият младеж на летящия трапец“ – и така започва литературната му кариера.

Над десет романа, много пиеси, повече от 3000 разказа, малко стихове и постепенно осъзнаване на истината, че в Америка, иска ли да бъде верен на себе си, писателят трябва да остане независим от царството на парите.

В звуковия файл можете да чуете запис от 1994 г. – Крикор Азарян разказва за срещата си със Сароян.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36