Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Д-р Неделя Щонова за мъдростта на болката

Да оставим нещата след нас мъничко по-красиви

Д-р Неделя Щонова
Снимка: Фейсбук, личен профил

Д-р Неделя Щонова е лекар, специалист невролог, автор и водещ на телевизионното предаване „Духът на здравето“.

Специализирала е във Weill Cornell Medical College, Ню Йорк и Hôpital Européen Georges-Pompidou, Париж. Член е на Европейското общество по клинична невромузикология и на италианската фондация Giorgio Brunelli, която се занимава с изследване лезиите на гръбначния стълб. 

През 2010 г. в Стокхолм, в конкуренция с 22 страни и участието на водещи световни медии – BBC, Canal France International, Rai Uno, Rai Tre, The Times, Corierre della Sera и др., предаването на д-р Щонова печели голямата награда – златна статуетка – и се превръща в номер едно медицинско предаване в света на тема "Захарен диабет".

Нейните пациенти и почитатели я определят като “светеща, вдъхновяваща и носеща надежда“.

В деня на представянето на книгата ѝ „Хвърчило към рая“ – кой е начинът да излекуваме душата и тялото си и да надмогнем болката, с която неизбежно се срещаме в човешкото си битие?


Неделя Щонова е главен герой в “Нашият ден“.

“Не мисля, че би следвало аз да съм център в тази рубрика, а това са всичките човешки истории и съдби, които разказвам в моята книга и към чиято болка и мъдрост имам невероятен вътрешен респект.

Самата аз съм едно дете, което се е появило трудно на белия свят. Майка ми и баща ми дълго са мечтали да дойда, но съм се бавила. После при мен минаха 7-8 години, преди да забременея и да даря живот. После през годините съм разказвала толкова много истории за двойки, които мечтаят за най-свидното, за детенце, а то все не идва.

Изпитвам едно страхопочитание пред факта, че животът някога наистина се ражда много трудно, а понякога изобщо не се случва.

И това усещане за благодарност, че ние сме се родили на тази земя, че имаме шанса да стъпваме по нея, по тревата, да дишаме, да вдигнем поглед нагоре към синевата, това че ни има в света е чудо.

И си мисля, че нашият ответен дар, нашата благодарност пред това чудо, е желанието да бъдем добри, благородни, да развиваме в себе си дар и таланти, умения.

Ние сме гости на тази земя и когато си отидем от нея – дали ще е от Земята, дали ще е от ефира, дали ще е от среща с любим човек, трябва да оставим нещата след нас мъничко по-красиви."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55