Как да представим най-ефикасно новата българска музика в чужбина и защо групите от съседните балкански държави като че имат по-голям успех в това? С тези въпроси на ум Боян Найденов и Явор Недев се захващат да организират онлайн музикална конференция. Подобни конференции и showcase фестивали по света се провеждат от десетилетия. Това са събития специално организирани за музикални професионалисти – групи, композитори, продуценти, промоутъри, собственици на големи клубове, специализирани медии, които имат нужда да представят работата си едни пред други, да създадат контакти и да обменят опит.
Български групи също се представят по музикалните конференции и шоукейс фестивалите – например конкурсът на БНР за нова българска поп и рок песен "Пролет" ежегодно награждава избраниците си с участие на Евросоник в Грьонинген.
България вече има опит с организирането на музикална конференция. Между 2006 и 2014 тук се провеждаше SееMе – South-East European Music Event, събитие, важно за професионалистите от музикалната индустрия в региона. Липсата на подобен форум в годините след 2014-та беше осезаема.
В днешните условия обаче, вместо срещи на живо, организаторите на Sofia International Music Conference пренасят срещата онлайн, с което я правят както по-достъпна за публика извън индустрията, за начеващи групи и дори просто за фенове, така и по-честа. SIMC публикуват дискусиите си в собствен канал – всяка седмица.
Пред слушателите на "Аларма" Рия Найденова и Боян Бояджиев представят конференцията и говорят за препятствията пред българските музиканти по пътя към международния успех.
Чуйте интервюто с Рия Найденова и Боян Бояджиев.
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg