Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нора Чолакова, БТА:

Отношенията между Турция и Израел в контекста на конфликта

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През последните дни светът стана свидетел на може би най-тежката ескалация на насилието между Израел и "Хамас". Стотици ракети бяха изстреляни от "Хамас" срещу Ерусалим, Тел Авив и Южен Израел. Израел отвърна на удара, има жертви и ранени. (В нападение в събота Израел унищожи сградата, в която се намираха редакциите на Асошиейтед прес и Ал Джазира, с обяснението, че там имало и помещения на екстремистка група и сградата е била легитимна цел). ООН, САЩ и ЕС осъдиха насилието. Международните усилия за борба против насилието се засилват, но няма признаци на успех.

Турция, със самочувствието не само на регионална, но и на световна сила, е една от страните с най-активна позиция по конфликта. Президентът Ердоган разговаря със световни лидери за проблема, опита се да мобилизира ислямските страни в подкрепа на палестинците. Какво конкретно предприе Турция? Журналистката от Балканската редакция на БТА Нора Чолакова, експерт по въпросите на Турция, коментира темата в "Нашият ден".

Преди 10-12 години Турция и Израел бяха смятани за съюзници, предимно във военната сфера. 

Как се промениха и развиха отношенията между двете страни до днес, когато Ердоган нарече Израел "терористична държава"?

"Самият Ердоган казва, че политиката към палестинците е червената линия на Турция и Анкара не може да приеме израелската политика по този въпрос. Вчера Ердоган обвини американския си колега Байдън, че "ръцете му са изцапани с кръв" заради подкрепата за Израел и упрекна американската администрация, че одобрява нови продажби на оръжия за Израел.

На практика Турция и Израел бяха съюзници до 2009 г., по-точно до Световния икономически форум, когато Реджеп Ердоган напусна разгневен дискусия след словесен спор с израелския президент Шимон Перес. Спорът отново беше заради военния конфликт в Ивицата Газа. След дипломатическия скандал в Давос, година по-късно, последва нова криза в отношенията между доскорошните съюзници. На 31 май 2010 г. израелски командоси щурмуваха кораба "Мави Мармара" с хуманитарни помощи за Ивицата Газа. При рейда тогава бяха убити 10-тима турски активисти, а случаят предизвика огромна криза в отношенията между Израел и Турция

Няколко години по-късно, в опит за подобряване на взаимотношенията, Израел плати 20 млн. долара обезщетение за загиналите. Поредна криза в отношенията настъпи през декември 2017 г. Тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че признава Ерусалим за столица на Израел. В този момент Турция оттегли разгневено посланика си в Тел Авив. Най-общо казано, отношенията през последните 12 години са напрегнати."

С какви инициативи за спиране на насилието излиза Турция? Има ли друг конфликт на интереси между Турция и Израел? Има ли области, в които си сътрудничат?

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39

Проектът Inspire в търсене на решения за превенция на насилието над деца

По данни на УНИЦЕФ почти всяко второ дете в България е преживяло някаква форма на насилие преди да достигне пълнолетие. Най-разпространено е емоционалното, следвано от физическото и сексуалното насилие. Пренебрегването също е насилствена форма.   Защо и как може да се подобри националната подкрепа за превенция, интервенция на насилието над деца..

публикувано на 13.09.24 в 10:02
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23