Битката срещу хомофобията и извънстоличните ѝ пътища – след случилото се около прайда в Бургас и след появата на новите истории на гей семейства. Доколко тази битка е донякъде спечелена в София?
Венета Лимберов, председател на Младежката ЛГБТ организация „Действие“, коментира в "Нашият ден":
"Би могло да се каже, че в София нещата са много по-добре и много по-лесни за гей хората. не бих казала, че сме мразени. Може би някои от нас се чувстват заплашени, изразяват някаква агресия, мразени – не знам... може би отхвърлени. Но в София е много по-лесно – от 2008 г. насам има прайд шествие, което, освен че показва видимо гей (ЛГБТ) хора като нас, показва и че гей хората сме част от обществото, че има неравенства, които трябва да бъдат дресирани – както в чисто социален, така и в законодателен план.
Бих избягвала думата "битка". За съжаление подобни прояви, визирам Бургас прайд отпреди няколко дни, се случват с неразбиране, с все още липсата на хора във власт, които да обяснят това, което ние разказваме от години: Гей хората сме част от обществото като всички други, няма деление на вие и ние, няма искане за привилегии, има отстояване на и показване на това, че всички сме хора и трябва да живеем свободно, адекватно, нормално заедно."
Книгата "Смелостта да бъдеш родител" показва колко е важна темата за правата.
"Всички ние в обществото, независимо от сексуалната си ориентация, имаме нужда от ясни правила", подчертава Венета Лимберова.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки – Младежка ЛГБТ организация „Действие“ и личен Фесбук профил на Венета Лимберова
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg