Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите стъпки на служебното правителство – „за“ и „против“

Снимка: Facebook /Асоциация на индустриалния капитал в България

Кабинетът „Янев“ започна работа на 12 май, след като президентът Румен Радев подписа указа за назначаването на служебния кабинет. Министрите веднага започнаха работа и зададоха теми за много наблюдатели, които ту ги хвалеха, ту ги критикуваха за известните вече освобождавания от постове на хора от висшите етажи на властта. Дали това е в правомощията на един служебен кабинет или не? Този спор беше повдигнат в обществото, независимо че е решен предварително в текстовете на Конституцията.

Служебното правителство има временен характер. То съществува само до образуването на ново правителство по съответния ред – горе-долу животът му е до три месеца. Дали има достатъчно власт, за да решава някои неотложни проблеми в държавата, или просто трябва само да подготви следващите избори? Мнението на някои юристи е, че един временно назначен кабинет по нищо не се различава от редовно избраните, само не може да внася законопроекти, защото няма на кого… парламентът не работи.

Всъщност споровете в обществото потръгнаха от факта, че служебно правителство бе натоварено с повече очаквания от всички други досега, ето защо и политици и наблюдатели и граждани се взират толкова внимателно в дейността му. 

Най-същественият въпрос обаче си остава приемането и депозирането на Плана за възстановяване и устойчивост, който правителството на Бойко Борисов остави в наследство. Няма как да не се запитаме дали служебният кабинет ще се занимае с това – защото сроковете за внасяне в Европейската комисия скоро изтичат, и средствата за възстановяване на българската икономика зависят много от Плана.

Чуйте коментара на политолога д-р Милен Любенов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30