Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите стъпки на служебното правителство – „за“ и „против“

Снимка: Facebook /Асоциация на индустриалния капитал в България

Кабинетът „Янев“ започна работа на 12 май, след като президентът Румен Радев подписа указа за назначаването на служебния кабинет. Министрите веднага започнаха работа и зададоха теми за много наблюдатели, които ту ги хвалеха, ту ги критикуваха за известните вече освобождавания от постове на хора от висшите етажи на властта. Дали това е в правомощията на един служебен кабинет или не? Този спор беше повдигнат в обществото, независимо че е решен предварително в текстовете на Конституцията.

Служебното правителство има временен характер. То съществува само до образуването на ново правителство по съответния ред – горе-долу животът му е до три месеца. Дали има достатъчно власт, за да решава някои неотложни проблеми в държавата, или просто трябва само да подготви следващите избори? Мнението на някои юристи е, че един временно назначен кабинет по нищо не се различава от редовно избраните, само не може да внася законопроекти, защото няма на кого… парламентът не работи.

Всъщност споровете в обществото потръгнаха от факта, че служебно правителство бе натоварено с повече очаквания от всички други досега, ето защо и политици и наблюдатели и граждани се взират толкова внимателно в дейността му. 

Най-същественият въпрос обаче си остава приемането и депозирането на Плана за възстановяване и устойчивост, който правителството на Бойко Борисов остави в наследство. Няма как да не се запитаме дали служебният кабинет ще се занимае с това – защото сроковете за внасяне в Европейската комисия скоро изтичат, и средствата за възстановяване на българската икономика зависят много от Плана.

Чуйте коментара на политолога д-р Милен Любенов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35