Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме светите равноапостоли Константин и Елена

Ден на игрите по огън

Снимка: БГНЕС

На 21 май почитаме светите равноапостоли Константин и Елена. Това е денят на игрите по огън (нестинарството).

Църковният празник, на който почитаме светите равноапостоли, е в памет на император Константин и неговата майка Елена.

През 313 година Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия.

По време на император Константин християнската вяра, тъй дълго преследвана, станала господстваща в обширната му империя.

Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Тези паметни събития се смятат за най-важните в историята на християнската църква и затова императорът и майка му са канонизирани за светци.

Царуването на император Константин е обвързано с налагането на християнството. Когато е едва на 34 години, Константин поема престола от своя баща и управлява Рим и Византия.

В негова чест новият столичен град е осветен и наречен Константинопол. Традицията повелява на празника да се посети църква или манастир. За здраве се оставят дарове на иконите на светците Константин и Елена.

Имен ден празнуват Константин, Елена, Костадин, Костадинка.

сн. Георги Илиев

Друга традиция, свързана с празника, е нестинарството. Езически обичай, който се възражда по време на турското робство и остава жив и до наши дни.

Нестинарството представлява танц с боси крака върху жарава. Според традицията нестинарите играят вечерта в деня на св. св. Константин и Елена (нощта на 3 срещу 4 юни по стар стил).

Подготовката на събитието започва още от ранни зори с „обличане“ на нестинарските икони. Поставя се ярко червен плат, обшит със стари сребърни пари и украсен с цветя.

Темата коментира в “Нашият ден“ нестинарката Десислава Жекова.

“Не помня кога съм се сблъскала с нестинарството. Родителите ми са ми разказвали, че в родата по майчина линия има нестинарки. Беше ми интересно, но тогава не осъзнавах какво означава нестинарство.

Впоследствие се записах да танцувам в ансамбъл “Добруджа“. Може би съм била 3-ти или 4-ти клас. Навремето ходеха по училищата и взимаха децата, които имат дарби за пеене и танцуване.

В ансамбъла започнахме да изучаваме българския фолклор и традиции. Най-интересното ми беше нестинарството. Тогава вече разбрах точно какво е.

След като завърших средно образование, се запознах с нестинари, бяха невероятни хора. Те имаха вила близо до моя роден град – Добрич. Точно покрай едни от празниците – 21 май и 1 юни. Те ме поканиха да гледам, да присъствам на техния танц.

Когато имат нужда да танцуват, те танцуват, не е нужно да има хора, да присъстват други около тях. Правят го заради себе си.

Жаравата ти помага за първото ти влизане. Някои го интерпретират така – жаравата вика нестинарите. Всъщност не знам дали ме вика, или гледайки, имам огромното желание да вляза. И не просто да премина. Нестинарите гледат на жаравата като нещо живо. Усещат я като дух, който трябва да се уважава."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09