Романът „Аbsolvo te“ на българския писател Георги Бърдаров е носител на Европейската награда за литература. За това съобщи самият автор в профила си в социалните мрежи. Това дава възможност на романа да излезе в различни европейски държави. ЕК осигурява превод на 33 езика, ако има интерес от съответните държави. Това е големият шанс на наградата.
„Аbsolvo te“ е вторият роман на Георги Бърдаров след „Аз още броя дните“. Ето какво сподели авторът в "Артефир":
"Бях изключително приятно изненадан, когато разбрах, че съм номиниран, а когото разбрах, че съм спечелил, реакцията ми беше на наистина огромна радост за признанието на труда, който съм вложил през годините. Признание за това, че въпреки че много години пишех – никой нито ме издаваше, нито ме публикуваше, не се отказах и продължавах да пиша."
Учен и писател
"Да, при мен се преплитат работата като учен и като писател, тъй като и двата романа бяха инспирирани от мои лекции в Софийския университет. Става въпрос за разпадането на Югославия – в единия. Вторият роман е свързан с лекция, която имам за арабо-израелския конфликт. Разбира се, романите и художествената литература дават много по-голяма свобода, с която можеш да изкажеш тезите си, идеите си, посланията си."
Войната винаги се завръща
"За съжаление установих, че войната е правилото, войната е обичайното действие в човешкия живот и човешката цивилизация като цяло. Мирът е изключение. През последните години се притеснявах, че ние не оценяваме в Европа каква благодат е да живеем такъв дълъг период в мир – това много рядко се случва."
Помирението не е прошка
"При всички положения помирението е добра новина, но тя е временна. Причината войната непрекъснато да се завръща е в самия характер на човешката природа – и като човеци, и като общества, и като народи. Преплитат се доброто и злото и много лесно може да бъде активирано злото. В моя роман, освен арабо-израелския конфликт, аз разглеждам Холокоста по време на Втората световна война, тема, която ме вълнува от дете – това огромно зло. Когато разработвах романа и героите в него, и проучвах цялата фактология, си дадох сметка, че това извънредно зло, което ни се е струвало, че е невъзможно да се повтори, всъщност се е повтаряло многократно в човешката история и ще се повтаря. Такава е човешката природа – кървава."
Чуйте повече в звуковия файл.
„Приемам тази награда като признание за това, че никога не се отказвам, че много силно вярвам в каузите, за които пиша и говоря. Уверен съм, че прошката, която си дават героите в романа ми, е единственият изход от безумния арабо-израелски конфликт, който и в този момент взима поредните невинни жертви. Всички те и всички ние имаме нужда да произнесем: „Аbsolvo te“, написа Бърдаров. Той благодари и на журито за голямото признание, както и на читателите за многото положителни оценки и мнения.
"Дневник от войната" е вторият самостоятелен авторски моноспектакъл на Силвия Станоева. Българската актриса е многократно награждавана за нейната работа в театъра. От 2022 г. живее в Рим. Представлението разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Войната отключва в..
Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg