Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Вацов: Телевизиите се снишават и пазят местата си – тоталитарен рефлекс

Прокуратурата е язвата на българската съдебна система

| обновено на 23.05.21 в 19:14
проф. Димитър Вацов
Снимка: НБУ

Каква е медийната система, журналистическата култура и какво е подмяна в политиката и журналистиката у нас, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Димитър Вацов, професор по философия и главен редактор на списание „Критика и хуманизъм“.

Падна известна част от медийната хегемония, възлизаща от правителството. Тя беше много мощна в предишните години, а сега сякаш свободата се опитва да избуява. Разрушаването на тази медийна хегемония започна с протестите миналото лято, когато се появиха контраправителствени интерпретации. Те се появиха в някои маргинални медии и предавания, докато останалите национали телевизии – дали заради автоцензура или заради външен натиск – бяха силно проправителствени и предлагаха само една гледна точка. Сега това сякаш се променя и се вижда известно освобождаване на публичността през различни гласове.

Качеството на журналистиката и тоталитарните рефлекси

„Изказването на министър Бойко Рашков за журналистите от bTV е наистина недопустимо и е тоталитарен рефлекс, но в същото време, докато водещите концентрираха „огъня“ само в една точка, ние, като аудитория, в голяма степен не получихме никаква информация по други теми от това интервю. Това попречи той да разгърне тезата си за нещата, които иска да свърши. За съжаление водещите телевизионни журналисти на сутрешните блокове, на „Панорама“, са твърде конформни в момента към всички говорители, пазят се от вземане на позиция, изчакват бъдещето и си пазят местата. Когато журналистите се чувстват под заплаха от санкции от страна на политическия елит, а политическият елит в момента не е стабилен – не се знае кой ще управлява в бъдеще, т.е. откъде ще дойде жегата, в такъв момент тези журналисти се снишават и това също е тоталитарен рефлекс. Пазят се и или не задават неудобни въпроси, или преекспонират един неудобен въпрос, като по този начин пречат да се проведе нормален разговор.“

Съдебната система и медиите

Съдебната система и медиите трябва да са като скачени съдове – да работят заедно. Би трябвало съдебната система да е тази, която гарантира коя информация е факт, a кое твърдение е клевета. Нашата съдебна система не работи, а прокуратурата действа изцяло избирателно и само медийно, защото няма никакви реални успехи, дори и по специално избраните от нея поръчкови дела за хора, които трябва да бъдат преследвани съдебнo, пак няма осъдени. Единственото, което прокуратурата има, е медийно изтърбушване на бизнеси и политици. Когато нямаме тази финална гарантност на съдебната система, тогава неизбежно медиите са застрашени. В този смисъл подобряването на медийната среда е пряко зависимо от реформата с правосъдната система и най-вече на прокуратурата, която е язвата на българската съдебна система.“

Езикът на подмяната

Днес езикът, с който се говори, е свръхразмит. Дори за прокуратурата не е случайно, че в тази ситуация на криза на достоверността прокуратурата излиза с някакви данни по отношение на руския шпионаж в България, т.е. активизира една националистическа реторика, при положение че тя продължава да мълчи за кюлчетата, пачките, записите и т.н. А ГЕРБ, чувствайки се в отбранителна позиция, използват агресивна атака с всички реторически средства. А да се прекъсват телевизионни програми, за да се включва брифинг на ГЕРБ, абсолютно не е редно. Този слугинаж, при който джипката на Бойко Борисов беше в ефир по всяко време, е крайно време да спре, но няма да спре толкова лесно, защото има наследени лоялност и страхове."

Подслушванията и медиите

Работата на журналистите трябва да е постоянно да изискват и търсят надеждни истини. При положение че и служебното правителство се опитва да разрови „мръсните дрехи“ на предишното управление, то трябва да бъде подкрепено и да се търси надежден резултат – да се покаже, кои са подслушваните, а ако се окаже „активно мероприятие“, както го нарича Тома Биков, това също трябва да се докаже със съвместните усилия на медиите и гражданското общество, които трябва да „натиснат“ прокуратурата, защото голямата язва е там. Демокрацията е трудна работа, трябва да си я извоюваме като общество. Засега успехът ни е, че успяхме да свалим по безкръвен път една окопала се върхушка на досегашното управление. За да се превърнат в нормални партии и ГЕРБ, и ДПС, и БСП, трябват още допълнителни усилия на това общество и те са започнали. Не само през гражданските протести от миналото лято, но и натискът – нашият натиск, например това, че Димитър Кенаров завежда дела, че негови колеги не спират да питат какво става с тези дела, че всички въпроси вече се огласяват публично, всичко това повдига нетърпимостта на обществото към пасивната мимикрия, която МВР и другите уж представителни институции на властта поддържаха досега. Единствената гаранция нещата да се подобряват е ние да настояваме те да се подобряват.“

Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ на БНР вече ще се излъчва всеки петък от 15.10 до 16.30 часа.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54