Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върви, народе възродени!

Песните, посветени на светите братя Кирил и Методий

| обновено на 24.05.21 в 09:12
Снимка: архив

24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Всички знаят химна на празника – "Върви, народе възродени". Той е изпълнен за първи път на 11 май 1901 г. в Ловеч, където композиторът Панайот Пипков е учител по музика. Текстът е създаден от Стоян Михайловски няколко години по-рано. Той е учител по френски език в Русе и през 1892 г. създава стихотворението "Химн на свети Кирил и Методий". 

Това не е единствената творба, посветена на делото на двамата братя. През 1758 г. Михаел Хайдн, брат на прочутия виенски класик Йозеф Хайдн, създава "Меса в чест на св. св. Кирил и Методий" в до мажор, четирима солисти в 15 части. Поръчана е от епископа на Гросвардайн Паул граф фон Гимес, изпълнена е в катедралата на Гросвардайн, където Михаел Хайдн е капелмайстор. 

Ференц Лист също създава химн – "Славимо славно, Славени" върху славянски текст за мъжки хор и орган, по произведение на дубровнишкия поет Медо Пуцич, с посвещение за честване на хилядолетната годишнина от пристигането на славянските апостоли светите Кирил и Методий в Панония. Този химн е изпълнен за първи път в Рим на 3 юли 1863 г. за честване под патронажа на Папа Пий IX.

И Пьотр Илич Чайковски пише през 1885 г. химн в чест на Кирил и Методий по собствен текст. 

Има и много тропари, посветени на светите братя През 1981 г. е изпълнена за първи път концертно в Полша операта "Св. св. Кирил и Методий" на Живка Клинкова. Присъства самият папа Йоан Павел II, който отличава произведението със специална грамота. На 23 май 2021 г. в Софийската опера се състоя сценичната премиера в България на тази опера-оратория под диригентството на Игор Богданов. В главните роли – Бисер Георгиев и Атанас Младенов. През юли творбата ще бъде представена и на откритата сцена в Киноцентър "Бояна". 

Музикалният редактор Светлана Димитрова подбра част от произведенията, славещи делото на двамата братя.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга, която се чува и вижда

Романът на Тодор П. Тодоров "Хагабула" вече има признание и награди – роман на годината и беше отличен със специално споменаване от журито на Европейската награда за литература. Авторът, който е преподавател във Филосфския факултет на Софийския университет, до този момент пише само разкази и това е първият му роман. По негово признание да пише..

публикувано на 05.09.24 в 16:45
Людмил Тодоров

Отзвук от вечерта на "Аполония" в памет на Людмил Тодоров

Две книги на Людмил Тодоров – сборникът с три новели "Посланичката" и книгата с четири неекранизирани сценария "От какавидата до пеперудата. Незаснето" – бяха представени по време на "Аполония" в памет на светлата творческа личност, която напусна този свят миналата година. В репортаж за "Артефир" чуваме думите на Златна Костова, Георги..

публикувано на 05.09.24 в 12:32

Холивудската филмова индустрия отвътре в книгата на Владимир Тодоров

Владимир Тодоров ще представи на "Аполония" книгата си "Холивудобългарин. В страната на илюзиите". Предговорът е на Чавдар Гюзелев, който е автор на фотографията и художник на корицата. Ето какво четем в него: "Това, което ще прочетете в тази книга, е наистина изживяно от Владо, без украшения." Както пишат пък издателите, в автобиографичната..

публикувано на 05.09.24 в 13:35
Петър Стоянов

Петър Стоянов с видеослово на изложба за Батенберг в Скопие

Два дни преди официалното откриване на изложбата "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба" в Регионалния исторически музей в Пловдив, вариант на експозицията бе представен в Българския културно-информационен център в Скопие. Директорът на центъра Антония Велева с размах и ентусиазъм организира всеки детайл от тържеството, на..

публикувано на 05.09.24 в 12:00
Алек Попов

Тази вечер "Аполония" почита Алек Попов

Тази вечер (5 септември) в рамките на литературната програма на "Аполония" ще бъде почетен непрежалимият Алек Попов – писател, драматург, сценарист, директор на дом-музей на детската книга "Ангел Каралийчев", главен редактор на сп. "Родна реч" и човек, дал изключително много на хората около себе си. За личността, творчеството и неподражаемото..

публикувано на 05.09.24 в 11:14