24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Всички знаят химна на празника – "Върви, народе възродени". Той е изпълнен за първи път на 11 май 1901 г. в Ловеч, където композиторът Панайот Пипков е учител по музика. Текстът е създаден от Стоян Михайловски няколко години по-рано. Той е учител по френски език в Русе и през 1892 г. създава стихотворението "Химн на свети Кирил и Методий".
Това не е единствената творба, посветена на делото на двамата братя. През 1758 г. Михаел Хайдн, брат на прочутия виенски класик Йозеф Хайдн, създава "Меса в чест на св. св. Кирил и Методий" в до мажор, четирима солисти в 15 части. Поръчана е от епископа на Гросвардайн Паул граф фон Гимес, изпълнена е в катедралата на Гросвардайн, където Михаел Хайдн е капелмайстор.
Ференц Лист също създава химн – "Славимо славно, Славени" върху славянски текст за мъжки хор и орган, по произведение на дубровнишкия поет Медо Пуцич, с посвещение за честване на хилядолетната годишнина от пристигането на славянските апостоли светите Кирил и Методий в Панония. Този химн е изпълнен за първи път в Рим на 3 юли 1863 г. за честване под патронажа на Папа Пий IX.
И Пьотр Илич Чайковски пише през 1885 г. химн в чест на Кирил и Методий по собствен текст.
Има и много тропари, посветени на светите братя През 1981 г. е изпълнена за първи път концертно в Полша операта "Св. св. Кирил и Методий" на Живка Клинкова. Присъства самият папа Йоан Павел II, който отличава произведението със специална грамота. На 23 май 2021 г. в Софийската опера се състоя сценичната премиера в България на тази опера-оратория под диригентството на Игор Богданов. В главните роли – Бисер Георгиев и Атанас Младенов. През юли творбата ще бъде представена и на откритата сцена в Киноцентър "Бояна".
Музикалният редактор Светлана Димитрова подбра част от произведенията, славещи делото на двамата братя.
Чуйте повече в звуковия файл.
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Прозирни златни облаци, загадъчни мъгли, усещане за притаени в тях обитатели – това са световете, които оживяват в платната на Яна Гайсвайлер. Днес, в 18:00 часа , тя открива своята изложба живопис в художественото пространство на "Шипка" 6 в София. Експозицията ще бъде достъпна за посетители до 25 февруари в зала 1С . Освен изявена..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg