Какво представлява застъпничеството като форма на социална подкрепа, къде и как възниква то? Може ли да бъде част от държавната политика или остава доброволен акт на съпричастност? Превъзхожда ли го самозастъпничеството или го допълва?
Всички действия, които организациите и отделните лица предприемат, за да окажат натиск за промени на дадена политика или поведение на институция или органи на властта с цел да защитят интересите на конкретна личност или група от хора и да съдействат за тяхното най-добро развитие. В този смисъл да помогнем на бездомен човек в квартала ни, който не може да се грижи сам за себе си, да бъде настанен някъде, звънейки многократно на различни телефони и влизайки в контакт със социални служби и администрации, е застъпничество, но да работим за равнопоставеност в трудовото възнаграждение на жените с това на мъжете също е застъпничество, въпреки че касае живота не на един човек, дори не на уязвима група, а горе-долу на половината човечество. Доста различни по своя характер и насоченост могат да бъдат тези действия, дори лобизмът може да бъде разглеждан като част от тях, няма как да ги обхванем всичките.
Акцентите са върху застъпничеството за хора с увреждания – една социална група, която се нуждае от особена подкрепа, а често не я получава от държавата.
Застъпничеството за конкретна уязвима група от хора също може да има разнообразни форми – Миряна Сирийски, програмен директор на фондация „Светът на Мария“, подкрепяща хора с интелектуални затруднения, и Валентина Ташкова, граждански активист с много социални каузи, работят в обща посока, но по различни начини.
За Миряна Сирийски начинът е социалната работа с нейните професионални и етични стандарти. През тази призма застъпничеството е вид социална услуга, упражнявана от дълго време в неправителствения сектор и залегнала вече и в Закона за социалните услуги, която тепърва предстои да бъде развивана така, че да обхване повече хора. Тя обяснява и какво е самозастъпничеството и как не бива да се подценяват способността и правото на хората с интелектуални затруднения да изразяват позиции и да вземат решения, свързани с живота им.
Чуйте в звуковия файл.
“Всичко, което е нужно, за да триумфира злото, е добрите хора да не правят нищо” – казва ирландският политик Едмънд Бърк преди три века. В тази посока са мислите, но най-вече действията на Валентина Ташкова, граждански активист и борец за няколко каузи, представител на общност „Мостове“. През нейния поглед застъпничеството е следващата крачка след даряването на пари, която един активен гражданин трябва да предприеме. А формата на това застъпничество са разговори с институции и власти, писма, групов натиск. И борбата е не само за хората с увреждания, но и за всички останали.
Чуйте повече в звуковия файл.
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg