Изследователите на езика са затруднени, защото трябва да догонват промените, които стават все по-бързо – казва професор Андреана Ефтимова – Обикновено те се случват в медийната среда и в полето на политическото говорене. Редно е обаче всеки език да се развива, той е жив организъм, промените са хубаво нещо, правят ни по-гъвкави, усвояваме нови думи, които са свързани с нови явления.
От друга страна, изпадаме в едно противоречие и често обществото изразява загриженост, че се употребяват твърде много чужди думи. Чуждите думи, които вече са излишни обаче, отпадат сами. Тревогата за езика е излишна, смята тя.
Дискусии, свързани с обедняването на езика, има още от Възраждането. В известни литературни списания са се водили ожесточени дискусии как българският език ще изчезне, български книжовници се тюхкат за развалата – но българският език е жив и до днес и става все по-удобен.
Проявите на езика на омразата се раждат най-вече в социалните мрежи, той е идеологически мотивиран – обяснява професор Ефтимова – Ако се употребят две-три неприемливи думи, е простимо, но когато непрекъснато хората се облъчват с дискриминиращи и обидни изрази трябва да има мерки.
Чуйте още от разговора за езика с професор Андреана Ефтимова в „Какво се случва“.
Снимка – uni-sofia.bg
Андреана Ефтимова е професор във Факултета по журналистика и масова комуникация, СУ „Св. Климент Охридски”. Води лекционни курсове по медиен език и стилове на писането, езикови норми и кодификация, стилистика, езикът в интернет, невербална комуникация и психолингвистика.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg