„Аз се чувствам добре, че върша това, което мога и че Нов български университет ми дава тази възможност да предам своя богат опит на младите хора да продължават нататък.“
Композитор, аранжор, диригент и обичан преподавател в департамент Музика на НБУ, вече над двадесет години доц. д-р Георги Петков не спира да увлича студентите с магията на родния фолклор. През 2002 г. създава университетския смесен хор „Фолк-джаз формация”, един от най-интересните и оригинални студентски хорове. От този състав, пак по идея на Георги Петков, по-късно започват самостоятелно творческия си път вокално трио „Евридика” и камерният хор „Нови български гласове“, създаден специално за проекта „Еструна“. Рожба на международния проект е албума „Al Este del cante” на Арканхел, записан на живо с хор „Нови български гласове“ и спечелил наградата Латино Грами през 2018 година.
Към изброените състави, извор на неизчерпаемо творческо вдъхновение за композитора и диригента Георги Петков, прибавяме и многогласния Народен хор при Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, който основава през 2006 година.
Богат, интересен и изпълнен с динамика е пътят на този творец, участвал в десетки международни музикални проекти със световноизвестни изпълнители и над 900 концерта по целия свят.
„Моето щастие е, че от петнадесет часа написана музика, може би около над четири часа са вече реализирани на световния музикален пазар, а другото, което си е останало тука по ансамбли, по театри също е видяло сцена.“
Роден в Габрово, след завършване на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Георги Петков ръководи последователно оркестрите на професионалните фолклорни ансамбли: „Добруджа”, „Габрово” и Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, а през 1999 г. поема ръководството на женския хор „Български гласове – Ангелите”, с който печели наградата „Гостуващ артист на САЩ за 2000 г.”
В хоровата дейност, всеотдаен спътник е съпругата му Нелка Петкова, изградила поколения талантливи певици в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, влюбени във фолклора.
Поводът за гостуването на доц. д-р Георги Петков в петъчната музикална вечер е неговият шестдесетгодишен юбилей. Сладкодумен събеседник и с чувство за хумор, той умее да грабне вниманието на аудиторията. В звуковия файл разказва за своето детство и първите професионални стъпки, довели до идването му София, а за останалото – в предаването с начален час 19.30.
„Винаги, и в най-трудните моменти човек трябва да се надява, че ще дойде и нещо по-добро – и аз съм сигурен в това, че то идва.“
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg