Книгата на д-р Слава Янакиева „Християнското кино. Топики на сакралното в кинематографията“ е може да се каже първопроходник, тъй като у нас „теорията на религиозното кино е почти напълно неизвестна“, както отбелязва авторката и добавя, че „по тази причина настоящата книга черпи вдъхновение и критически подход от традицията на външни за нашето академично пространство автори“.
Спирайки се на филми от различни периоди на развитието на киното, Слава Янакиева проследява как във времето европейските режисьори интерпретират в тях християнските теми, като адресира текста към възможно по-широка публика. Инересът ѝ е към филми като „Евангелие по Матея“ на Пиер Паоло Пазолини, „Страстите Христови“ на Мел Гибсън, „Огледалото“ и „Соларис“ на Тарковски, „Седмият печат“ на Бергман, „Меланхолия“ на Ларс фон Триер, „Дървото на живота“ на Теренс Малики много други, без да се търси изчерпателност, а по-скоро философско осмисляне и анализ „на възможността и начините на транслация на богословските теми във визуалната култура и съответно в киното“.
Както самата отбелязва: „Киното има щастието да се е появило твърде късно, за да страда от еволюционистката болест на останалите „традиционни“ изкуства. То има свободата да избира своя инструментариум сред всички вече налични жанрове и исторически периоди, както и задължението да изработи специфично свой, основаващ се на спецификата на кинематографското изкуство. Това, разбира се, предполага прилични интердисциплинарни познания, а що се отнася до дисциплината „религия и кино“ – добра информираност в областта на богословието и религиозната образност едновременно със специфично кинематографичната осведоменост. Без претенция за някакъв съществен успех, в тази книга се опитах да засегна, макар и частично, огромната тема за отношения и влияния от описания характер.“
Чуйте д-р Слава Янакиева
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg