Книгата на д-р Слава Янакиева „Християнското кино. Топики на сакралното в кинематографията“ е може да се каже първопроходник, тъй като у нас „теорията на религиозното кино е почти напълно неизвестна“, както отбелязва авторката и добавя, че „по тази причина настоящата книга черпи вдъхновение и критически подход от традицията на външни за нашето академично пространство автори“.
Спирайки се на филми от различни периоди на развитието на киното, Слава Янакиева проследява как във времето европейските режисьори интерпретират в тях християнските теми, като адресира текста към възможно по-широка публика. Инересът ѝ е към филми като „Евангелие по Матея“ на Пиер Паоло Пазолини, „Страстите Христови“ на Мел Гибсън, „Огледалото“ и „Соларис“ на Тарковски, „Седмият печат“ на Бергман, „Меланхолия“ на Ларс фон Триер, „Дървото на живота“ на Теренс Малики много други, без да се търси изчерпателност, а по-скоро философско осмисляне и анализ „на възможността и начините на транслация на богословските теми във визуалната култура и съответно в киното“.
Както самата отбелязва: „Киното има щастието да се е появило твърде късно, за да страда от еволюционистката болест на останалите „традиционни“ изкуства. То има свободата да избира своя инструментариум сред всички вече налични жанрове и исторически периоди, както и задължението да изработи специфично свой, основаващ се на спецификата на кинематографското изкуство. Това, разбира се, предполага прилични интердисциплинарни познания, а що се отнася до дисциплината „религия и кино“ – добра информираност в областта на богословието и религиозната образност едновременно със специфично кинематографичната осведоменост. Без претенция за някакъв съществен успех, в тази книга се опитах да засегна, макар и частично, огромната тема за отношения и влияния от описания характер.“
Чуйте д-р Слава Янакиева
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg