Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се превърнеш в Айнщайн за един час

Снимка: Arte Urbana Collectif

Креативността често е обявявана за най-важното умение на 21-ви век. Алберт Айнщайн е творил в науката, но принципите, които го превръщат в креативен гений, могат да бъдат приложени във всички сфери на човешката дейност. "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?" води на приключение в търсене на тайните на креативността. Димитър Узунов и екипът на спектакъла имат амбициозната задача за един час да превърнат всеки един от публиката в експерт по креативност.

Моноспектакълът „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?” се играе на 28 май на сцена „Дерида“. Представлението е продукция на Арте урбана колектив (Arte Urbana Collectif) и се реализира с подкрепата на Националния фонд "Култура". 

Режисьорът, автор на текста и изпълнител на спектакъла Димитър Узунов разказа в "Нашият ден ден" повече за идеята на представлението.

Публиката не е просто зрител, но и участва в спектакъла

"Спектакълът се реализира в памет на сър Кен Робинсън. Той е един от най-големите експерти в образованието в света и той казва, че училището убива творчеството. Самият Айнщайн е казвал: „Единственото нещо, което пречи на обучението ми, е образованието ми“.

Айнщайн е казал "Нямам някакъв особен талант, освен може би това, че съм безкрайно любопитен."

Принципите, които превръщат Айнщайн в креативен гений

„Важното е никога да не спирате да задавате въпроси. Любопитството не съществува случайно.”

Айнщайн провежда множество мисловни експерименти. За своята Обща теория на относителността той си представя как човек пада от покрив. Неговите най-известни теории, на чиито основи лежи съвременната физика, са били резултат от въображението му.

Снимки – Arte Urbana Collectif

 Димитър Узунов е режисьор, сценарист и продуцент. Притежава магистърска степен по приложни театрални науки от Université Paris VIII Vincennes - Saint-Denis. Учил е актьорско майсторство, театрална режисура и театрален мениджмънт в Brooklyn College (City University of New York). През 2008 г. основава компания Famille Mundi в Париж и оттогава е неин артистичен директор. Съосновател е и съ-ръководител на Арте Урбана Колектив, с която продуцира и организира различни събития в България и Европа. Организатор е на Summer Scriptwriting Base, международен образователен творчески форум за писане на сценарии и създаване на творческо съдържание за различни изкуства и творчески индустрии.

Димитър Узунов има голям опит в ръководенето на уъркшопи и мастеркласове в България и чужбина (Франция, Великобритания, САЩ, Египет, Кипър, Гърция Литва, Азербайджан). Уъркшопът му бе включен в 10 Best Creative Events in London за месец септември 2018.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05