Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допустимо и законно ли е подслушването на политици

Снимка: Pixabay

Законът за специалните разузнавателни средства. Кой и как може да бъде подслушван у нас? Допустимо и законно ли е подслушването на политици?

Темата коментира в “Законът и Темида“ Светлин Михайлов, експредседател на Софийския градски съд, командирован съдия в Апелативния съд:

"Изправени сме пред ситуацията да коментираме хипотези на две твърдения на публични фигури.

На 20 май тази година, съпредседателят на “Демократична България“ Атанас Атанасов обяви, че около 30 политически лица, в това число и лидери на партии, са били подслушвани, а малко след това служебният вътрешен министър Бойко Рашков потвърди това и обяви, че в ДАНС се унищожават материали, свързани със случая.

Едно от основните неща в тези твърдения беше, че назначеният от президента служебен премиер е бил сред подслушваните."

Ние като общество не сме видели нищо повече от две твърдения на две публични фигури.

Светлин Михайлов – сн. Кирчо Стоичков"По-интересното в случая е появата на вълна от коментари по така изнесените предположения. Дали е вероятно да са подслушвани политици, по нашите географски ширини – това не е изключение. Ако беше нещо извън правилата на играта, тогава нямаше да има изтичане на записи в медиите. Защото тези записи бяха на политици и всички ние си спомняме за тях.

Дали се унищожават копия от записите, каквото беше едно от твърденията на служебния премиер, това също е твърдение, няма доказателства.

В Закона за специалните разузнавателни средства има предвиден ред, по който и при наличието на условията, посочени в Закона, да се извършва унищожаването на тези записи.

По-важното и необходимо за развитието на обществото е да се разкрие въпросът, ако е налице такова подслушване, което е извършено от органите на властта, оторизирани да извършват тези неща, кой е наредил това подслушване спрямо хора, за които липсват в публичното пространство дори журналистически твърдения, че са извършили тежки умишлени престъпления, които предпоставят използването на специални разузнавателни средства по отношение на тях."

Честа практика у нас ли е подслушването на хора от политическия елит

"Трябва да направим едно разграничение. Разликата между законосъобразното подслушване на лица, които са заподозрени, че извършват или подготвят да извършват тежко умишлено престъпление. И подслушването, чието проявление се осъществява под формата на подхвърляне на медиите на флашки със записи.

Разрешеното извършване на подслушването от страна на властта на политически опоненти – категоричното ми мнение е, че това е укоримо. И ако бъде извършено, излиза извън всякакви представи за демократично общество."

Темата коментира в “Законът и Темида“ генерал-майор Димо Гяуров, бивш директор на Националната разузнавателна служба:

"Много е трудно да се каже какво се случва. Ние не сме хората, които бихме могли да дадем отговор на този въпрос.

Димо Гяуров – сн. БГНЕССподелям това, което каза съдия Михайлов, че в момента боравим с хипотези. От тази гледна точка ми се струва малко опасно това, което се случва, защото темата обрасна с твърде много коментари. Рискуваме да я профанизираме и да създадем много черно име на структурите, които се занимават със специални разузнавателни средства. Нашите служби и без това нямат кой знае колко високо доверие. Трябва да бъдем много внимателни, защото СРС-ата са едно изключително важно и силно оръжие за борба с престъпността, което не бива да очерняме с лека ръка."

Кадровите промени в МВР

"При всяка смяна на властта, независимо от типа правителство, твърдя, че и служебният кабинет има всички правомощия на избрания от парламента. 

Всяка смяна на властта е свързана с кадрова промяна, особено в това министерство, което изисква изключително доверие от страна на министъра в служителите, с които е обграден."

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10