Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Култура под обсада – Как протече премиерата на „Черупки“

Кадър от филма „Черупки“
Снимка: @doytchevas / ФС

Провокации от крайнодесни групи смутиха три културни събития миналата седмица. Първо на 26 май под обсада се оказа представянето на предизвикала спорове детска книга „Мравин“, сред чиито герои има и еднополови двойки.

На 27 май футболни агитки направиха опит да нахлуят в сградата на Радио Пловдив, за да попречат на представянето на книгите, събрали лични свидетелства на хора от ЛГБТИ общността, „Смелостта да бъдеш“ и „Смелостта да бъдеш родител“.

В неделя на българската премиера на късометражния филм „Черупки“ с режисьор Слава Дойчева част от залата в The Steps беше заета от привърженици на крайнодясната идеология. В социалните медии Слава Дойчева разказа (със съкращения):

„...Снощи, на премиерата на 15-минутния ми филм „Черупки“ се появи стройно организирана група от бръснати момчета с черни „патриотски“ тениски и маски. Имаха си командир – влязоха под строй и така седнаха…

Целта на тази организирана провокация беше ясна – сплашване и категорично предупреждение за това, което предстои.

Отказвам да бъда сплашвана. Няма да живея в черупката си.

Стана очеизвадно, че от филми като този има нужда и аз няма как да спра. Въпросният отряд изгледа „Черупки“ и не знаеше как да реагира. Моята работа не е буквална и плакатна, тя не крещи и срещу нея трудно се крещеше… Продължавам да вярвам, че изкуството е по-силно от мускулите.“

Филмът „Черупки“ вече е показван на кинофестивала в Сараево през 2020 г., на 38-ия фестивал „Златна роза“, където беше единственият отличен от журито късометражен филм. Участва във фестивалните конкурси в Талин и Котбус (където получи награда за най-добър режисьор), Белград, София, Москва. Предстоят му прожекции на фестивалите в Загреб, Измир, Мумбай, Хуеска... Премиерата в София беше част и от фестивала за култура на София Прайд – Sofia Pride Arts, който се провежда от 2012 г. насам.

В „Артефир“ режисьорката на „Черупки“ коментира опитите на крайнодесни привърженици да се провалят културни събития, свързани с ЛГБТ общността в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10