Между хилядите изкушения на дигиталния свят книгата все още си проправя път към детските ръце. Тя буди въображението на детето, а с него и емоциите му чрез всички думи и интересни илюстрации, поместени в нея. Привлича и задържа вниманието му с любознателни истории. Говори му първо като на слушател, а след това го превръща и в свой читател.
Книгата не възпитава вкус у децата, тя го отглежда. Отглежда и любов към литературата и изкуството като цяло. За да могат да имат отношение към нея, малките ѝ читатели първо трябва да се научат да уважат думите, да разкриват смисъла зад буквите и да слушат езика. За тази цел трябва да има човек, който да направи първия им избор. Той е решаващ, защото веднъж провокирала интереса на децата към себе си, книгата остава техен верен приятел задълго. И ги съветва за не по-малко. Човекът с избора първо е родителят, след това животът предлага възможностите. А книгите, които дават пример, са много.
И все пак, къде са им детските книжки?
В софийската Борисова градина на 4 юни ще бъде представена книгата „За майстора на цветовете“, в която Кристина Тужарова разказва за Владимир Димитров-Майстора и неговия път към доброто, което живее най-силно именно у децата.
В Пловдив пък отскоро може да бъде открит първият брой на детското списание за литература и изкуство „Запетая,“, в което деца пишат за деца. Списва го Десислава Грамадникова, която от опит знае колко важно е детето да умее да изразява себе си и чувствата си чрез думи. Ако може да ги пише на ръка и да ги чете на глас, ще е най-добре. В това ѝ начинание ѝ помагат както дъщеря ѝ, така и малки писатели, които всъщност са бъдещите български автори.
А в интернет пространството, най-вече във фейсбук, отдавна „Буква Ё“ е взела думата. Виртуалната колекция от редки детски книги, илюстрирани от световноизвестни художници, която рускинята Наталия Динчева подбира и представя, си е поставила за задача да припомни колко значима роля за възприятието на децата играят илюстрациите в книгите и как едно книжно издание може да остави у човека спомени и впечатления за света и всичко в него.
В Деня на детето всички те гостуваха в „Какво се случва“, за да разкажат повече – подробностите чуйте в звуковите файлове.
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..
Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg