Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Свобода въпреки всичко“ на Боян Манчев

Кадър от ъндърграунд видеопредаване на „Аларма“ с Боян Манчев от пещта на „Метеор“
Снимка: архив на „Аларма“

„Понякога имената на авторите трябва да се изличат, за да можем да видим текста“, казва философът Боян Манчев в едно по-старо издание на „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ – от февруари тази година, с фокус две други негови книги („Новият Атанор“ и „Зима: Вещици, комети“), в очакване на „Свобода въпреки всичко“ (малко преди да излезе, както става дума в разговора). А ние тук (радикално и съзнателно) изличихме, не без болка в сърцето и дълги колебания, цял един паратекст (или радиотекст), писан с няколко прекъсвания от по седмица, две или три след предаването с Боян Манчев за „Атанор“-а (четен от водещия на „Аларма“ през лятото на миналата година) и фантастичния часослов (четен по времето на втората Ковид-изолация – разбира се, през зимата), за да освободим място да видим „Свобода въпреки всичко“ (четена в настоящия момент), премиерата на чийто първи том „Свръхкритика и модална онтология“ е довечера (2 юни) в „Гьоте Институт“ от 18.00 ч. с водеща Ани Васева и с участието на Миглена Николчина, Димитър Вацов, Огнян Касабов, Дарин Тенев, Божана Филипова, Богдана Паскалева, както и на самия Боян Манчев. Основата на изследването в „Свобода въпреки всичко“ е един свръхкритически прочит на „Критика на чистия разум“ на Кант със средоточие парадокса на свободата у Кант.

„Тази книга поставя проблема за свободата като практически философски проблем – пише авторът в увода – Е ли свободата условие на самото съществуване, или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то как можем изобщо да я познаем? Как това условие би могло да се отличи от фоновия шум на съществуването?“.

А междувременно, в една паралелна вселена, с дву-тримесечна спешност и неотложност ви каним и в алхимичната пещ на „Аларма“ (на територията на „Метеор“), където с Боян Манчев разговаряме пред картината на двете вещици на Ханс Балдунг Грин от 1523г., търсейки връзките между тъмната философия, тъмния театър и тъмния ефир.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10