Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Отвъд картините“ – за живота и изкуството на Борис и Славка Деневи

Снимка: sbhart.com

Една знаменателна, подготвяна повече от две години изложба, и каталог към нея се представя в галерията на Съюза на българските художници, на "Шипка" 6. Това е експозицията „Отвъд картините“ за изкуството и живота на Борис Денев и Славка Денева. Изложбата е базирана на проучване на художественото наследство и семейния архив на Деневи, завещан през 1983 година на СБХ от Славка Денева в последните месеци от живота ѝ. 

В изложбата са включени картини на двамата Деневи – баща и дъщеря, фотографии, обекти и документи, произведения от частни колекции. Експозицията е много интересно представена за публиката от двамата куратори Антон Стайков и Свобода Цекова – като фотографии, много рисунки и картини се представят за първи път.

Градски пейзаж (Мюнхен), 1910-те - Борис Денев
В залата на първия етаж са изложени няколко огромни пана с текстове, наричани от кураторите „изложбени гнезда“ или репери, които ни въвеждат в различните посоки  на творчеството и на Борис Денев и на Славка Денева, на тяхната житейска съдба. Това са – „Борис Денев, детство и младежки години. Германия. Войни“, другото „гнездо“ – „В добро и зло. Творчество, семейство. Отново войни“. Друга част: „Социализъм – време на изпитания баща и дъщеря. Театър „Фукара“ и „Славка Денева. Човекът и вещите. Чистото изкуство“.

Натюрморт 1974 - Славка Денева

В звуковия файл художникът Антон Стайков, заместник-председател на СБХ, много вдъхновено и интересно представя експозицията „Отвъд картините“, чуйте го.

Изложбата може да бъде разгледана до 22 юни.

Снимки: Съюз на българските художници



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лидия Гълъбова в превод на чешки

"Ангелите на Златния град" се нарича книгата на Лидия Гълъбова в превод на чешки. Освен стихотворенията на поетесата книгата съдържа и кратката студия на преводача Марцел Черни, която включва български автори, писали за Прага.  Чешкият българист и славист литературовед доц. д-р Марцел Черни е научен сътрудник в Секцията по история на славистиката и..

публикувано на 05.12.24 в 16:20

"Стремежи" на три пловдивски художнички е изложена в клуб "Журналист" в СБЖ

Три пловдивски художнички Диана Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Бербенко представят съвместния си творчески проект "Стремежи". На пловдивската публика трите са познати като авторки, работещи в независимото пространство "Ателиетата", което се намира в достолепна стара сграда до пешеходния мост на града. Трите вдъхновяващи пловдивски дами..

публикувано на 05.12.24 в 15:50
Красимир Геогриев

Тийнейджърът в мен: Красимир Георгиев

Той е роден в Панагюрище, живял е в Русия, Англия и САЩ. Живял е на улицата и в пустинята, както и в стъклена клетка в центъра на столицата. Той е готвач, бегач, ултра маратонец, филантроп, учи психология, създава социални експерименти, за да събира средства за каузи.   Красимир Георгиев е човек, който изненадва с непостижими цели и..

публикувано на 05.12.24 в 12:41

Милена Стефанова: За 30-годишния вълнуващ път в книгоиздаването

За 30-годишния път на издателство "Софтпрес", за изграждането на богатото му портфолио и превръщането му във важна част от българския литературен живот – разговор в "Нашият ден" с Милена Стефанова , един от създателите на издателството. Кръглата годишнина беше отбелязана миналата седмица с тържествена церемония и завръщане към спомените от..

публикувано на 05.12.24 в 10:01
Теодосий Спасов, Митко Новков, Николай Табаков, Ириней Константинов, проф. Георги Каприев (от ляво надясно)

"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" – книга за хората, които поемат отговорност

"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" беше представен в Столичната библиотека в изнесено предникулденско предаване на програма "Христо Ботев", "Какво се случва", с участието на автора на книгата – Николай Табаков, маестро Теодосий Спасов, проф. Георги Каприев, Ириней Константинов, Кин Стоянов и литературния критик Митко Новков. Определян като..

публикувано на 05.12.24 в 09:48