Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депозитните системи и решението на замърсяването с пластмаса

Снимка: Фейсбук

Пластмасови кутии и прибори се откриват навсякъде. Собственици на заведения и закусвални споделят, че фирмите за доставка на храна искат всичко да е в отделна кутийка, дори да става въпрос за 100 грама салата.

Какво е истинското решение на замърсяването с пластмаса?

На 3 юни ще осъществи уебинар на тема „Депозитните системи в Европа: Опитът на Финландия и Литва” от 14 до 16 ч.

Събитието е част от поредицата „Депозитните системи в Европа” на тема системите за възвръщаем депозит за опаковки за напитки, първото от които се състоя в края на февруари. В това издание се разглеждат по-задълбочено две вече утвърдени депозитни системи. Ще говорят лектори представители на организациите, управляващи депозитните системи във Финландия и Литва.

За участие в събитието е необходимо да се регистрирате на този линк:


Темата коментира в “Нашият ден“ Елеонора Йосифова от екологично сдружение „За земята“:

“За съжаление все по-често виждам кутии, прибори и сламки и какво ли още не, в което хората са консумирали нещо за кратко. Често то е разпиляно, дори да е изхвърлено в кофата, след това е разпиляно от вятъра.

За мен е изключително странно хората да залагат на такива прибори и кутии за храна. Знаем много добре, че те не са и полезни за нашето здраве.

Това е една некачествена пластмаса, слагайки топла напитка или храна, тя има контакт с храната. Променя се вкусът на храната, когато е в пластмаса и много съм изненадана, че хората се чувстват сигурни, когато консумират в такива кутии и чашки.

Не знам защо вече не се разчита на това, че във все повече места има миялни машини с високи градуси, които измиват всичко.

Другият вариант е, ако искаме да си купим храна навън, да носим собствен съд и да сме се погрижили за неговата хигиена, за да ни е спокойно. Въпрос на навик е да си оставим кутията с храна в офиса и да я сложим в чантата, тръгвайки на работа в зависимост как ни е по-удобно."


Решенията

"Едно от решенията е въвеждане на депозитна система като начало за пластмасовите бутилки, които задръстиха нашите реки в началото на годината. Реките бяха залети с пластмасови бутилки. Очевиден беше проблемът, че тези бутилки са прекалено много и са основна част от боклука, които се съдържа в деретата и в реките ни.

Това е решение, което се е наложило в световен план. И все повече държави въвеждат депозитна система. Няма такива, които са се отказали, след като са я въвели, защото са разбрали, че е работещ механизъм.

Разделното събиране не е толкова ефективно, колкото ни се искаше. Забелязвам по комуникацията си с хора, че те все още не са сигурни дали боклукът, който разделят, отива на правилното място след това. Липсва информация от страна на фирмите, които го правят. Често липсват и кофи."

Чуйте Елеонора Йосифова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, Фейсбук – сдружение „За земята“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51