Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира

Бартерът като бъдеще

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Истории за спасяване на бизнес – като бъдеще на работещите в трудни времена. Бартерът не като останка от миналото, а като възможност.

Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Шербетов, собственик на идеи, които вероятно скоро ще се превърнат в опит за национално обединение на представители на различни икономически сфери.

Той е на 34 години, син на собственик на строителна фирма. Идва преди 3 години в София в желанието да намери това, в което е добър, и да повиши квалификацията си. Завършил е специалност “Водоснабдяване и канализация“. Фирмата му купува хотел, продаващ се чрез съдия изпълнител. Първата идея е да се предлагат почивки в хотела срещу най-различни услуги.

“Бартерът е бил много популярен в миналото, но за жалост са измислени парите. Хубаво е да имаш парите, но в днешно време бартерът би могъл да спаси бизнеси и хора. В днешно време е много трудно да продаваш стоки.

Появиха се много сайтове и групи във Фейсбук. Много хора гледат да продадат нещо, което не работи. Българите мразим да изхвърляме, затова имаме мазета и гаражи и други пространства, в които да складираме. Но накрая не можем да ги подарим, да ги продадем и трябва да ги хвърлим в природата."

Примери за бартер

"Вече имам три добри примера – ремонт на апартамента ми във Велико Търново, майсторът си хареса козирката, която му трябваше, така платих част от услугата.

Доста хора имаха нужда от компютри, телефони, те пък са добри копирайтъри, в момента ми правят презентациите."

Чуйте Николай Шербетов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25