В сряда САЩ наложиха за първи път санкции на български граждани по глобалния американски закон “Магнитски“. Той беше приет пред декември 2017 г. като противодействие на злоупотребата с човешки права и на корупцията.
“Нарушаването на човешки права и корупцията рушат ценностите, които формират основата на стабилни, сигурни и функциониращи общества. Оказват разрушително въздействие върху хората, отслабват демократичните институции, влошават върховенството на закона и подкопават икономическите пазари.
САЩ се стремят да наложат осезаеми и значителни последици за тези, които извършват сериозни нарушения на човешките права или участват в корупция, както и да защитят финансовата система на САЩ от злоупотреби от същите тези лица“ – това се посочва на страницата на Американското финансово министерство.
Какъв сигнал ни дават тези санкции?
Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Борис Велев:
“Разчитам за тези санкции, не само мнението на едни партньор на България, че нивата на корупция у нас са достигнали до нетърпими измерения. Но и обстоятелството, че корупцията в България очевидно се превръща в заплаха и за нашите евроатлантически партньори.
Защото законът “Магнитски“, на първо място, пази американският интерес. На първо място, пази САЩ от това в тяхната финансова система да не се вливат пари с неясен произход. Пари от корупция и пари, с които могат да се финансират дейности, които противоречат на интересите на САЩ.
За мен този акт на правителството на САЩ е много ясен “жълт картон“ за управлението в България.
Корупцията е едно доста общо понятие, една обща формулировка. Ако започнем от етимологията на тази дума и нейната семантика, тя означава – “развала“.
Под корупция се има предвид, не само даването на пари за мотивиране на определена дейност, но също така и търговията с влияние.
Възможността да бъде повлияно решение на един отговорен държавен служител на цял държавен орган в определена посока.
Тава действително е първият случай, в който се налагат санкции, но не е първият случай, в който американската страна ни показва “жълтия картон“ по отношение на вътрешната ни политика, подкрепяща корупцията.
Искам да припомня още – през 2002 г. един съветник на британския президент Джордж Буш - младши, при посещение в България, изказа становище, че в страната ни се усеща много силна корупция във всички сфери на властта – изпълнителна, законодателна и най-вече съдебна. Това беше г-н Брус Джаксън.
Изненадан съм, че в тези дни, във връзка със скандала покрай закона “Магнитски“, журналистите не се сетиха за този случай.
Защото тогава реакцията на българската страна, и най-вече на българската прокуратура, беше потресаваща.
Близки прокурори до тогавашния главен прокурор Никола Борисов, неслучайно не казвам Филчев, защото фамилното име на Филчев е Борисов, очевидно той бяга от него. Един от най-приближените прокурори до Филчев тогава заяви – “Кой си ти, г-н Джак Бруксън“.
Друг много близък до главния прокурор заяви – “Кой си ти, миризливо влечуго, вонящ мушморок“.
Това беше тогавашната терминология и тогавашното отношение на българската прокуратура, а и на българската държава към “жълтия картон“ на правителството на САЩ. Сега ситуацията е коренно различна."
Доколко допустима е тази намеса от страна на САЩ?
"Вътрешнополитическите отношения в България вече са проблем не само за нашето общество. Те са заплаха за реда изобщо, в семейството, в който ние се числим от 2007 г.
Корупцията в България, възможността за политическо и всякакво друго влияние именно чрез корупцията, са заплаха включително и за нашите партньори."
Неслучайно най-силният от тях – САЩ, ни показва “жълт картон“.
"В днешната ситуация няма нито едни глас, който да упреква САЩ в прекомерна намеса във вътрешните ни дела.
Реакцията на институциите в момента е защитна, всички са подвили опашки пред голямата мощ на нашия евроатлантически съюзник. И гледат да се спасят поединично. Това е, което разчитам в реакцията на официалните държавни институции, а и в тази на политическите партии."
Прокуратурата заяви, че ще предприеме действие спрямо санкционираните от САЩ лица
"Тя дори заяви, че е предприела. Заяви, че за четири от шестимата, които се визират в мерките, е предприела съответните действия.
Искам да напомня обаче, че прокуратурата и до ден-днешен многократно е проверявала г-н Пеевски и никога не установи каквото и да е нарушение, свързано с неговия бизнес.
Не вярвам, че и този път прокуратурата ще бъде в състояние да установи такива. С оглед на информацията, с която разполагаме, и за подозренията, които съществуват за влияние на г-н Пеевски върху цялата съдебна власт у нас.
ОТ САЩ нямат повече информация от нас, ние най-добре си знаем “кирливите ризи“, просто тук няма воля те да бъдат изпрани.
Това, което ме притеснява, е, че отново атаката е срещу определени лица. Никой не обръща внимание на това – защо е възможно такива лица да се издигнат до съответните високи държавни постове.
За мен големият въпрос не е сега да сменим главния прокурор или председателя на Върховния съд, за мен големият въпрос, който трябва да се постави, е – защо у нас е възможно постоянно на такива постове да се издигат лица, които не се ползват с обществено доверие?!"
Чуйте адв. Борис Велев в звуковия файл.
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg