Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да създаваш и да даваш

Десислава Владовска
Снимка: Зорница Гъркова

Майсторката на грънци Десислава Владовска живее в село Раданово, близо до Полски Тръмбеш, и казва, че първият керамик в историята на човечеството е бил жена. Десислава избира да живее на село преди 15 години и е двойно свързана със земята – през глината, която вае от дълги години, и през пръстта, която ражда храната ѝ.

Десислава е единствената жена в България, която може да точи големи глинени делви, но точи и малки съдове и вещи – изпод ръцете ѝ излизат и глинени рендета за чесън, и глинени сокоизстисквачки за цитрусови плодове. Предният двор на къщата ѝ е украсен с цъфтящи растения, посадени в нейната градинска керамика, но и това не е нейната единствена тясна специалност.

В края на всяка зима парниците на майсторката се изпълват с живот и така тя затваря цикъла – сервира храната, която е отгледала в съдовете, които е направила. За Десислава грънчарското колело е магия и децата ѝ също се учат да точат. И ако има нещо, в което тя е наистина близко до земята – то това е в кипящия у нея живот, в енергията, с която отдава себе си.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Лъв Четиринадесети

Светът се събуди с нов папа

Светът се събуди с новина, която ще остане в историята на Католическата църква – избран е нов папа и за първи път той е американец. Това е Робърт Франсис Превост, почетен архиепископ на Чиклайо, който прие папското име Лъв XIV . Специалният пратеник на Българското национално радио в Рим, Надежда Московска, предаде директно от Ватикана подробности..

обновено на 09.05.25 в 09:29

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10