Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са водните спасители за безопасно лято

Аквапарковете – къде се крият опасностите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Традиционната седмица на водното спасяване се проведе в първата седмица на юни, на която бяха разяснени правилата за безпроблемно пребиваване на водните басейни и морските ивици в условията на извънредна епидемична обстановка. Беше предоставена и информация за водния травматизъм, за обучените водни спасители и достатъчни ли са те за стартиращия летен сезон.

Темата коментира в “Нашият ден“ Антон Налбантов, директор на Водноспасителната служба към БЧК.

“Бих казал, че спасителите са готови за лятото. Дори голяма част от тях са вече на терен. В нетърпеливо очакване да започне трудната част на сезона.

Усилено тече обучението на водните спасители. Идеята е да компенсираме това забавяне от месеците, когато имаше ограничение. Освен това тече проверката на годността на водните спасители, която се изразява в заверка на личните им талони що се отнася до физическата им годност и здравословното състояние.

Това нещо тече с пълна сила и по данните и показателите, които имаме смея да кажа, че спасителите са в готовност."


Изводи от проведената седмица

"За тази седмица се подготвяме далеч преди започването на месец юни. Като почти във всички области на страната с нашите колеги и доброволци отбелязваме седмицата с различни събития, празници, водни празници и пресконференции с журналисти. Седмицата минава добре, както беше планирана с определените събития.

Не бих казал, че интересът към професията е спаднал, напротив, това сякаш катализира желанието на някои млади хора да се включат. В момента текат много интензивно курсове в страната.

Миналата година беше много интересна от гледна точка на това, че доста хора се отправиха към нашето Черноморие за сметка на пътуването в съседните ни държави.

Което дори засили потока от туристи по Южното Черноморие. В същото време броят на чуждите туристи беше по-малък.

Нещастните случаи бяха по-малко като брой, около 25.  Голяма част от хората се отправиха към водоеми във вътрешността на страната, като реки и язовири, което увеличи вероятността от водни инциденти. Тъй като това са неохраняеми места за къпане.

Няма как да се окаже помощ на пострадалия в тези води и в повечето случаи те завършват фатално.

Броят на удавените през миналата година е най-ниският, откакто се води статистика – 73. Като се има предвид, че до преди десетина години тази цифра вървеше между 130 и 160 удавени на година.

Всяка година борят на удавените от вътрешността на страната е значително по-голям."

Противоепидемичните мерки

"Засега няма промяна. Мерките, които миналата година се приложиха, са изготвени от медицинските екипи на Международната федерация по водно спасяване, които бяха разпратени до всички членове.

Ние, като водноспасителна структура, сме член на Международната федерация вече близо 55 години. Ние също получихме тези мерки, набързо бяха осведомени нашите колеги по места."


Аквапарковете – къде се крият опасностите

"Ако не бъдат спазвани правилата за ползването на аквапарковете, те могат да се превърнат в опасни места, особено за децата.

Именно на тях са съсредоточени екип от водни спасители. Такава е т.нар “оценка на риска“, която се прави преди отварянето на тези съоръжения.

Разполагат се служители, които да контролират потока към улеите, тъй като се стига до тежки инциденти.

Преди една-две години в един от курортите дори имаше смъртен случай на дете."

Чуйте Антон Налбантов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38