9 юни е Международен ден на архивите. На тази дата в цял свят професионалистите архивисти обединяват гласовете си, за да покажат всъщност защо е толкова важно да се подпомагат архивите и професията архивист.
По време на Международния конгрес на архивите във Виена през 2004 г. двете хиляди участници приеха резолюция, която постави пред Обединените нации искането да се учреди Международен ден на архивите. Отделни страни вече имаха свой национален Ден на архивите, за да покажат пред обществеността и управляващите значението на архивите.
Важно е да се напомни, че архивите са документи, създадени, получени и запазени като доказателство и информация на дадена институция или личност, в изпълнение на правни задължения или осъществяване на своята работа.
Архивни документи са документите, които се съхраняват от онези, които ги създават, наследяват или от съответна архивна институция, предвид тяхната правна стойност или историческо значение.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“:
Може би трябва да се каже, че те съхраняват и нови документи. По закон има 20-годишен срок на съхранение на документите в институциите и тези от тях, които подлежат на постоянно запазване след изтичане на този 20-годишен срок, всъщност се предават в Държавните архиви.
При нас има и не толкова стари документи. Имаме и документи от XIV век насам, но имаме и по-нови документи с давност 20 години.
Всъщност това е начинът след 50, след 100 години изследователи, журналисти, историци да реконструират днешната реалност през тези документи.
Архивите, освен пазители на паметта за миналото, по някакъв начин са пазители и на паметта за настоящето. Доколкото в този динамичен свят настоящето много скоро се превръща в минало."
Електронни документи
"Изправени сме пред друго предизвикателство. В последните няколко години традиционните хартиени документи отстъпват място на електронните. Пред нас стои задачата да бъдат запазени тези електрони документи в непроменен вид, във вида, в който са създадени от институциите и от личностите и да бъдат предадени на следващите поколения. Това е едно голямо предизвикателство пред световната архивистика."
Архивите на бившата Държавна сигурност
"Що се отнася до архивите на бившата Държавна сигурност, това беше уредено с едни Закон за отваряне на досиетата, който беше полезен и с който целият масив на Държавна сигурност, това е някъде около 12 линейни километра (в архивистиката така се мерят обемите, в линейни метри, след това в километри хартия) всъщност беше разсекретен и му беше даден публичен достъп.
Струва ми се, че този закон свърши работа. Според мен бъдещето на този документален масив е именно в системата на Държавните архиви.
Трябва бъдещото Народно събрание да реши какво точно да прави с този масив и със самата Комисия по досиетата.
Моето мнение е, че такава комисия би трябвало да продължи да съществува под някаква форма, но тя да не бъде обвързана с документалния масив, който в крайна сметка е част от Националния архивен фонд."
Чуйте Михаил Груев в звуковия файл.
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната..
На днешния ден през 1948 година е роден сър Теранс Дейвид Джон Пратчет, познат ни като британския фентъзи майстор с искрящо чувство за хумор, стопляща доброта и мъдрост – Тери Пратчет . Той остави след себе си над 70 книги , продадени в над 85 милиона екземпляра по целия свят и преведени на 37 езика, което го прави най-продавания английски писател..
Довечера в "Топлоцентрала" ще се проведе събитие, посветено на подземията на София, съпроводено с дискусия и 3D разходки. Експерти ще споделят знания, идеи и бъдещи възможности за достъп до тези скрити територии на столицата. Посетителите ще имат възможност да преживеят 360-градусови разходки с 3D очила из някои от най-интересните подземни..
Според данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудова злополука, 270 милиона души получават сериозни увреждания, а 160 милиона работници страдат от професионални заболявания. Загубите в следствие на трудовите злополуки и нездравословните условия на работа възлизат на 4 % от БВП в..
В момент, когато България очаква становището на Европейската комисия и Европейската банка за готовността да се присъединим към еврозоната, сме във вихъра на огромни спекулации. Във "Въпреки мрежата" е Виктория Спасова от Factchek.bg , която разобличава в една своя публикация внушението, че Европейският съюз ще краде спестяванията на гражданите...
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно"...
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg