Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кураторът – невидимият стопанин на фотографската изложба

Подреждане на изложбата „Само минутка“ на Боряна Пандова, галерия Кредо Бонум, февраури 2021
Снимка: ©Иван Дончев

Всяка фотографска изложба е пъзел, съставен от различни картини; пътешествие без карта; образен разказ, който конструира кодирано послание. Изложбеното пространство е галерия с много изходи и входове. 

В изложбата „Сол“ на Петър Недялков, януари 2018, галерия Синтезис, ©КалинРуйчевКураторът е неговият често пъти невидим стопанин, който помага на посетителите да не се загубят в разказа, да разчетат правилно посланията. Това специфично умение е темата в предаването "ФотоФабрика – факт и фикция".

Гост в студиото е Надежда Павлова – куратор на галерия "Синтезис", преподавател в Художествената академия. 

В задочния разговор по темата участват доц. Георги Лозанов, проф. Цочо Бояджиев, Боряна Пандова, Иво Хаджимишев, Николай Трейман, Георги Папакочев, Веселина Николаева и Константин Вълков.

Чуйте предаването в звуковия файл.

Снимките са предоставени от "ФотоФабрика – факт и фикция".
Първата снимка на Надежда Павлова в галерия Синтезис, 2015, ©Николай Ангелов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10