Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов музей за съвременно изкуство „la Bourse de Commerce“ отвори в Париж

Снимка: ЕПА/БГНЕС

84-годишният френски милиардер и голям колекционер на съвременно изкуство Франсоа Пино най-накрая постигна целта си. На 22 май той откри своя нов музей за съвременно изкуство – la Bourse de Commerce. Това е сградата на бившата търговска борса в Париж (склад за зърно и брашно), строена през 60-те години на XVIII век на мястото на бивш дворец на Екатерина Медичи. Заоблената ѝ форма, вдъхновена от римската архитектура, не е съвсем необичайна за Париж. 

Намерението на Пино да създаде огромен музей в Париж, който да помещава колекцията му от 10 хиляди произведения на изкуството, е отпреди 22 години. Всичките му усилия, търпение и цената от 194 милиона долара явно си заслужават – по думите на посетилите вече музея. Малко хора досега са имали възможността да се възхищават на широката 70 м и висока 35 м зала със стъклен купол почти с размерите на купола на Пантеона в Рим. Той е украсен със стенописи от XIX век, наскоро реставрирани и изобразяващи търговията на петте континента.

Японският архитект - минималист Тадао Андо, вече канен от френския милиардер за венецианските пространства Пунта дела Догана и Палацо Граси, тук в Париж издига деветметрова вътрешна ротонда от светлосив бетон със спираловидно извиващо се стълбище, отвеждащо към горните странични изложбени зали.

Невероятна реставрация и концепция за представяне на изкуство, постигаща усещането за медитация, една архитектура на абсолютното щастие.

Влизайки в ротондата, човек е обзет моментално от обилното осветление, идващо от купола и падащо върху гигантско восъчно копие на „Похищението на сабинянките“ на флорентинския скулптор от XVI в. Джамболоня, създадено от Урс Фишер (Без заглавие, 2011–2020). Идеята е всеки ден в него да се вкарват запалени фитили, които ще стопяват скулптурата постепенно през следващите шест месеца, докато тя изчезне напълно. Тази работа е била представена за първи път преди десет години във Венецианския Арсенал и е оставила силен отпечатък тогава на зрителите, но сега това ново пространство като че ли ѝ предава друг смисъл. 

Чуйте повече за новия музей в разказа на българския художник Николай Панайотов, който живее и работи в Париж.

Снимки – ЕПА/БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Габриела, Луиза, Пейо Пеев, Деян и София

Тийнейджърът в мен: Пейо Пеев

Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като  студийна група към Българското национално радио.  През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..

публикувано на 21.07.25 в 14:32