Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Храма на Мелпомена

Снимка: natfiz.bg

„Отколе ни е казано, че всички Пътища към Храма водят.

А Храмът на Изкуството е онзи, в който вечно търсим знаците за овладяване и на космичното, и на катадневното общение…

… веднъж намерили се – да забравим разноликите Пътеки, по които сме вървели. Да обединим творящата енергия и заедно да тръгнем по единствения път към умножаване жреците на Доброто и към връзката на Човека с Естеството!

Това е смисъл, който заслужава всяка жертва!

Добре дошли на всички в НАТФИЗ – модерен Храм на древното Изкуство!“

Това, уважаеми читателю/слушателю, е част от приветственото слово-покана на проф. д-р Станислав Семерджиев, ректор на НАТФИЗ послучай 60 години от създаването на това висше училище. 13 години са минали от тогава, но и днес тези думи звучат със същата сила… Защото какво е времето за един Храм!?

Днес към силата на тези думи се е прибавила още сила – на реализиралите се и успели тогавашни студенти, както  и на новите випуски на Академията.

Как се е развивала историята на храма НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ – за тенденциите и принципите в образованието през годинитена неговото развитие; за личностите, положили основите на този Храм; за успехите на неговите възпитаници – всичко това можете да чуете в разказите на проф. д-р Станислав Семерджиев – настоящ ректор на Академията, на проф. д-р Венета Дойчева – декан на факултет „Сценични изкуства“, и на проф. д-р Божидар Манов – декан на факултет „Екранни изкуства“.

Чуйте звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50