Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за атеросклерозата

| обновено на 16.06.21 в 13:28
Снимка: pixabay

Знаем ли всичко за атеросклерозата? Можем ли да влияем върху някои от факторите, които я причиняват?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Лъчезар Гроздински, председател на Националното дружество по ангиология и флебология. Председател на Комисията по ултразвукова съдова диагностика и член на управителните съвети на Българското дружество по ендоваскуларна терапия.

Проф. Лъчезар Гроздински

“Атеросклерозата представлява обикновено хронично прогресиращо заболяване, което протича понякога на кризи. Засяга като цяло всички съдове на организма.

Развива се в по-късна възраст. Има определени рискови фактори, които могат да способстват за развитието на заболяването. Ние познаваме само част от механизмите за развитие на атеросклерозата без да знаем цялата истина.

Атеросклерозата е водеща причина за смърт в индустриално развитите страни. Тя причинява стеснение на артериалните съдове, които хранят вътрешните органи. И когато засегне сърдечна артерия, причинява инфаркт при нейното запушване.

При запушване на мозъчна артерия причинява инсулти.

При запушване на периферна артерия причинява съдова периферна гангрена на крайниците или може да причини инфаркт на вътрешни органи."

Можем ли да се предпазим

"Превенция има до известна степен. Да се опитаме да редуцираме рисковите фактори. Не можем да премахнем генетичния фактор.

Но фактори като артериална хипертония, като повишен холестерол, захарен диабет, тютюнопушене и хроничен стрес, можем или да лекуваме с медикаменти, или да променим нашия начин на живот."

Чуйте Лъчезар Гроздински в звуковия файл.

Снимки: личен архив, pixabay



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27