Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Covid-19: Неравенства при възстановяване от пандемията

Снимка: Pixabay

Неравенства се откриват дори и при неравномерния темп на възстановяване от пандемията. Преди коронакризата много често се говореше за т.нар. “развитие на две скорости“. Това беше тема, чието съществуване признаха всички европейски лидери, независимо от задълбочената, провеждана с години кохезионна политика в рамките на ЕС.

Развитието на “различни скорости“ не е проблем само за ЕС. Сякаш пандемията измести темата от фокуса на вниманието на политиците, изследователите и икономистите и я замени с друга, която зае нашето съзнание в изтеклата вече година.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

“От началото на тази година започват все по-уверено да се чуват гласове, които говорят за заплаха и възникване на неравенства поради неравномерно възстановяване след корона кризата.

Един от тези ръководители, които много аргументирано изказва своята теза, е управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, която в множество интервюта от февруари 2021 г. уверено говори за това, че същинският проблем след Covid кризата е не точно икономическите затруднения, които всяка страна ще изпита, а неравномерността във възстановяването, което ще доведе до задълбочаване на разликите в икономиките в световен план.


Това означава, че не всяка страна ще се възстанови с равен темп след кризата. И темпът на възстановяване ще зависи от множество фактори, свързани с вътрешната структура на икономиката, устойчивостта ѝ, и равномерното разпределение на ресурсите във вътрешната ѝ структура. Също и възможността на държавата да поема кризи и да отговаря адекватно на кризи чрез действия за подпомагане. Устойчивостта на социалните и здравните системи в страната. И самата подготовка на гражданите за солидарност по време на криза.

Всички тези елементи, взети вкупом, може би не рисуват точно икономическа картина, а много по-голяма, богата социално-икономическа. Но това са фактори, които показват, че различните икономики се възстановяват по различен начин.

Независимо от това, че всяка икономика прилагаше мерки за подпомагане на своите граждани и бизнес, се оказва, че тези мерки имат много различна структура и в някои страни те не са произвели очаквания ефект. Или са произвели забавен такъв, който е довел до по-голяма степен на спад и загуба на доходи при населението. Говори се за загуба на доходи от 22 до 13%“.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..

публикувано на 07.05.25 в 09:40
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00