Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира

Програмистите – клише и реалност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За конфликтите в работата, екипността, клишетата, насочени към създателите на дигиталния свят.

Темата коментира в Хараламби Хараламбиев в “Нашият ден“, създател на проект за хармонична работна среда.

“Най-стандартното клише за програмистите е, че не могат да комуникират, че са се затворили в света с компютрите. Това е наистина клише, далеч не е вярно.

Хората във всяка една специалност, включително в разработка на софтуер, си говорят със собствен жаргон по различен начин и затова може отстрани да изглежда малко по-трудно за комуникация.

Аз лично съм бивш програмист. Затова не ми е странно да комуникирам. От друга страна, го има елементът, че тъй като хората са станали специалисти в това да работят с компютри, имат т.нар. “твърди умения“ специално за работа с компютри спрямо комуникацията.

Преди пет години, когато основахме “Точка 2“, с която помагаме на хората в IT света да работят по-добре заедно, имаше една приятелка, която се занимаваше с обучения и тя изразяваше колко трудно достига до хората, пък за нас не беше никак трудно. За нас е много лесно при рабата с екипи и хора.


Общуването

Във всяка една сфера, като се съберат група от хора да работят нещо общо, това, което се случва, особено в IT средата е, че като се съберат можещи, знаещи хора, които имат идеи и знаят как да стигнат от точка А до точка Б – проблемът е, че всеки мисли по различен начин.

Когато се сблъскат идеите, хората нямат изграденото умение как различието да бъде сила и да се използва като инструмент. Как конфликтът да е нещо хубаво, а не да се отиде в борба за това кой ще се наложи.

Чуйте Хараламби Хараламбиев в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10