18 юни е Световен ден на филателията. На този ден през 1926 г. в Париж е основана Международната организация по филателия.
Филателията се занимава с пощенските марки, а хората, които колекционират марки, се наричат филателисти. Марките могат да бъдат в серии или единични. Основен проблем с пощенските марки е, че лесно се фалшифицират, но не всеки различава оригинала от фалшификата.
Филателията като колекционерска страст възниква още през 40-те години на XIX век, след въвеждането в употреба на пощенските марки през 1840 година.
Някои автори смятат, че първият филателист се появил още в деня на пускането на първите в света пощенски марки. Известно е, че на 6 май 1840 г. Лондонската адвокатска кантора "Оливерсън, Денби и Леви" (Oliverson, Denby and Lavie) изпратили в Шотландия писмо с документи, което било облепено с десет неразрязани марки от т.нар. "Черно пени". През 1992 г. на аукцион в Цюрих този плик бил продаден за 690 хиляди франка.
Първите български пощенски марки са пуснати в обращение на 1 май 1879 година.
Темета коментира Константин Пенков, колекционер филателист и председател на Софийското филателно дружество „Петко В. Караиванов“:
“За нас, филателистите, всеки ден е празник. Хората, които се занимават с пощенски марки, подхождат празнично към нещата.
Ще може да се видим с колегите, да разменим някоя и друга пощенска марка, придобита от нашите кореспонденти.
Всеки има кореспонденти по света, те са с различни интереси. Някои събират различни теми. Ние подбираме подходящи пощенски марки за тези теми, когато изпращаме до тях кореспонденция. Облепваме писмата и пощенските пратки с тези теми, които ги интересуват. Те ги получават, могат да ги сложат и да допълнят своите колекции.
Последните марки в моята колекция са тези, които са последно издадени. Имаше марки за Юрий Гагарин преди броени дни. А иначе колекцията на филателистите не се определя по бройките на пощенските марки, по тяхната стойност също не могат да се определят, тъй като обикновените родови филателисти нямат големи възможности, затова те подреждат своите колекции по дадена тематика или по някакъв друг критерий. Цената не е определяща, тъй като известните пощенски марки са единични екземпляри и се продават на търгове. Тях могат да си ги позволят малцина."
Цената
"Да се притежава рядка марка е престиж, може би като сума прекрачваме към милионите."
Чуйте Константин Пенков в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg