Какви са очакванията към летния туристически сезон? Ваксинации, сертификати... къде да почиваме, какво да изберем – в чужбина или у нас?
Темата коментира в “Нашият ден“ Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма:
“Очакванията за летния сезон са много интензивни пътувания на българи в България, което наблюдаваме от началото на годината. От началото на месец май видяхме, че само за първата десетдневка излязоха 485 хил. превозни средства. Така че ние надхвърлихме милион пътувания в България още в началото на май.
Виждайки уикендите, сега как са доста натоварени с доста големи задръствания, опашката в неделя пред Стара Загора достигна 10 километра. Месеците юли и август ще бъдат доста интензивни и ще имаме голямо движение по магистралите.
Туризмът не е само Черноморието. Планините са толкова натоварени в последните години, особено миналата. Хижите и зеленината привлякоха хората. И там има много интензивни пътувания. Къщите за гости са максимално пълни. По същия начин е и със спа хотелите – и те са пълни. Ако сега се провери за този уикенд – няма места и няма и за следващия.
Като цяло можем да разглеждаме туризма в три направления. Едното е устойчивият туризъм – къщите за гости, малките семейни хотели.
И на устойчив туризъм в другия му край – индустриализиран туризъм, който разчита на чартърни пътувания. Не се занимава с българските туристи, защото това са големи хотелски комплекси, изградени главно по Черноморието и те разчитат на международен туризъм. Големите туроператори, които се занимават с чартърните полети, искат пълни самолети – не могат да работят на 50%, под 75% заетост те вече губят. Губят грамадните хотели, а малките демонстрират устойчивост на туризма."
Обвързването с ваксинирането
Националният борд по туризъм настоя държавата да се засили рекламната кампания и да въведе стимули за ваксинация в страната. Положителна стъпка ли е това?
"Не е положителна стъпка! Да кажеш, че ваксинирането в България е катастрофа, е абсолютно невярно, неточно и некоректно. Второ, да кажеш, че ще даваш по 50 лв., демотивира тези, които са се засилили да се ваксинират сега. Нека всеки да си знае неговата работа. Работата на Борда и съответно Конфедерацията на българската туристическа индустрия беше това, което казахме и на министър Стела Балтова при срещата в понеделник – Да се промени Наредба №7 на министъра на финансите и министъра на труда и социалната политика и в тази наредба, която е за ваучерите за храна, да се добавят и ваучери за почивка – същите ваучери да се използват и за почивка.
Министърът на туризма се съгласи и заедно с министъра на транспорта ще предложат в правителството хората, които имат вече имат в джоба си ваучери за храна, ако пожелаят, да ги използват за почивка. А в бъдеще следващото правителство да увеличи размера на тези 350 млн. лв., заделени в момента за тези ваучери, да има целия механизъм за тяхното разпространение и за почивка. Това е нещо, което туризмът от много време търсеше."
За дискриминацията при ваксинацията, за доводите на разума и за още проблеми, възникващи в пандемичната обстановка пред туризма, за обществените отражения – можете да чуете Румен Драганов от звуковия файл.
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg