Департамент "Национална и международна сигурност" на Нов български университет и Лабораторията за специализирани изследвания на рисковете и сигурността организираха Втория пътуващ семинар по криминология.
Първият семинар през 2019 година се проведе в Италия, а тазгодишното обучение се реализира на остров Персин край град Белене.
В рамките на семинара студентите получават възможност да разгледат останките от бившия концентрационен лагер "Белене", да бъдат провокирани да проучат и анализират историческите процеси, да съберат материал от теренни изследвания за анализ на личността на престъпника.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Гергана Йорданова:
“Този семинар беше необходим, защото последната една година както заради пандемията, така и заради естеството на обучението, имаха нужда от чисто практически занимания, обучение в реална работна среда и ние се постарахме с д-р Сидова да им предоставим тази възможност.
Освен това голяма част от обучението им в теоретичната част и в аудиторните курсове всъщност е съобразена с тематиката на пътуващия семинар. Те имаха нужда да излязат извън аудиторията, за да съберат теренен материал за техните първоначални научно-изследователски разработки, които очакваме от тях. Постарахме се да съчетаем полезното с приятното и да надградят това, което вече са постигнали като подготовка в рамките на аудиторните си курсове.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р и гл. ас. Дафинка Сидова, департамент „Национална сигурност“ на НБУ.
“Силно се надявам, че студентите в някаква степен са успели да вържат теорията с практиката. Защото това е изключително важно за тях. Силно се надявам също да са били критични, но аргументирано критични.
Идеята не е просто само да бъдат критични, но и да дадат предложения за усъвършенстване, за подобрение на тази система.
Останахме изключително впечатлени от организацията в затвора. Бяха изключителни домакини и им благодарим за времето, което отделиха, защото всъщност те трябваше в почивния си ден, събота, да бъдат ангажирани цял след обяд с група от 40 човека. Млади студенти, жадни за повече информация относно това – какво се случва с лишените от свобода, по какъв начин се организира цялата тази мащабна работа в затвора. И по какъв начин те след като излязат с дипломата си по криминология, биха могли да се реализират.
Чуйте Гергана Йорданова и Дафинка Сидова в зувковия файл.
Повече за второто издание на семинара по криминология, който се проведе в Белене, какво научиха студентите от него и как ще го приложат в обучението си, чуйте в интервюто на Ангелина Грозева със състудентите от специалностите "Гражданска и корпоративна сигурност" и "Криминология и политика за превенция към сигурността" – Александра Къкринска, Ангел Йорданов, Мая Павлова и Десислава Льолева.
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм,..
Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..
Лъчезар Лисицов , журналист от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg