Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маестро Кирил Дончев като „Последният Дон Кихот“

Снимка: БГНЕС

Маестро Кирил Дончев е почетен гражданин на Бургас. По негови думи – една от най-милите награди, които е получавал някога. Той е първият преподавател на духови инструменти в Националното училище за музикално и сценично изкуство „Панчо Владигеров“ и първият диригент на Бургаския духов оркестър. Писал е музика за почти всички театри в България, както и за такива в Москва, Варшава, Берлин, Прага и др. Автор е на музиката към повече от 240 театрални постановки, над 65 игрални и над 30 документални филма. Носител е на приза „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство.

Затова и не е изненада, че Държавен архив - Бургас ще оформи личен фонд на именития композитор. Именно върху такъв ценен архив, събиран през годините от създателите на поредицата „Умно село“, стъпва и филмовият портрет на Кирил Дончев „Последният Дон Кихот“. Негов сценарист и продуцент е Антоанета Бачурова, а режисьор – Владимир Люцканов.

Премиерата на документалния филм беше в родния град на Дончев – Бургас, като част от програмата, с която сдружение „Общество за духовни изяви“ с председател журналистката и издателка Румяна Емануилиду отбеляза своята 20-годишнина. Прожекцията беше предшествана от концерт, който събра на една сцена Кирил Дончев и синовете му Антони и Георги Дончеви. Маестрото подари на публиката едни от най-обичаните си песни през годините.

„Последният Дон Кихот“ разказва живота на големия български композитор, като прекарва зрителя през неговия творчески и личен път. Филмът включва концертни записи на единствените запазени песни и композиции, които Дончев е писал за различни театрални постановки. В него музикантът е представен през погледа на цялата фамилия Дончеви и на хора отнай-близкото му творческо и приятелско обкръжение – актьорът Ицко Финци, режисьорът Киран Коларов, писателят Георги Мишев и актьорът и режисьор Ивайло Христов. Във филма, чрез текстове от мемоарите му, присъства и театралната легенда Леон Даниел, с чието творчество Кирил Дончев е обвързан през целия си живот.

На 85-годишна възраст маестрото продължава да работи и в киното, и в театъра. Това го превръща в най-дълголетния ни филмов композитор. Автор е на музиката към поне два от най-новите български игрални филми и към тази на почти всички дипломни спектакли на студентите от класовете на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Той е пазител на единствената жива памет за театъра, защото все още при поводи, а дори и по време на нарочни концерти, изпълнява песни от легендарни спектакли.

„Освен талантлив, дълголетен и прочее, Кирил Дончев е изключително харизматична личност. Човек с невероятно чувство за хумор, с чувство за мисия“, сподели в „Артефир“ Антоанета Бачурова. Тя и екипът на „Последният Дон Кихот“ са успели да уловят жизнеността на композитора и да вкарат душата му във филма, благодарение на това, че са били близо до него и са следили работата му с години.

Защо обаче разказът за твореца носи точно това име – Антоанета Бачурова разказва в звуковия файл. Разговорът с нея започва оттам как е представен портретът на маестро Кирил Дончев.

Филмът ще бъде излъчен в ефира на телевизия Bulgaria On Air на 27 юни, неделя, от 19.30 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокнигата Carpe Diem: Епизоди от живота на Вечния град

Фотокнигата Carpe Diem, която ще бъде представена на 25 септември от 19 ч. в Дома на архитекта – София , представя епизоди от живота на Рим. За любовта към Вечния град, рисуването със светлина и работата по книгата в "Нашият ден" разказва фотографката Л еда Паташев а . 140-те фотографии от улиците на Рим не представят обичайните..

публикувано на 13.09.24 в 09:31
Емил Янев и Душко Добрев

Душко Добрев: Успях да се кача в "Трамвай желание"

В епизод 555 "Трамвай по желание" представя на своята публика разноликият театрал Душко Добрев. Сухата справка показва, че Добрев е завършил театрална режисура в класа на проф. Христо Христов и Апостол Карамитев през 1973г. – последният випуск на незабравимия Чочо. После творческите пътеки го отвеждат в театрите на Шумен, Разград, Търговище,..

публикувано на 13.09.24 в 09:10

Няма нищо по-важно човекът да стане по-човек: 105 години от рождението на Николай Хайтов

С предпремиера на екранизацията по разказа "Сватба" ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. П рожекцията ще бъде днес, 13 септември, от 19 часа в Cineland Bulgaria Mall, а юбилейните чествания ще продължат четири дни. Новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, които ще включват серия от изложби...

публикувано на 13.09.24 в 08:35

Историята на художника Константин Щъркелов за деца

Третата книга от специалната детска поредица на "История на изкуството за любители" е посветена на художника Константин Щъркелов, наричан "Царя на акварела". Първите две разказваха за живота и изкуството на Владимир Димитров-Майстора и Иван Милев. Според Кристина Тужарова, автор, илюстратор, графичен дизайнер и лектор в едноименната инициатива, този..

публикувано на 13.09.24 в 08:05

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10