Изложбата „Бон воаяж, Пол Синяк“ е потредена в музея „Валраф-Рихартц“ в Кьолн, в който е представено европейско изкуство от 13 до началото на 20 век. Музеят притежава и най-важната колекция от средновековно изкуство в света. Тук са изложени и най-богатите колекции от импресионистично и неоимпресионистично изкуство в Германия. А французинът Пол Синяк е представител именно на неоимпресионизма, развил заедно с Жорж Сьора, с когото го е свързвало приятелство, техниката на поантализма – хармоничното нанасяне на точки от чисти цветове.
Много от картините му са от френското крайбрежие, тъй като Синяк е обичал да пътува, както по вода, така и по суша. Обикаля всички пристанища на Франция чак до Холандия по Атлантическото крайбрежие, както и по Средиземно море, стигайки чак до Константинопол. Всички тези пътувания са намерили отражение в неговите картини. Обича да рисува водата, но има картини и от Париж. Пол Синяк е контактувал с великите художници на своето време – с Клод Моне, Ван Гог. Подкрепя и младите творци. Той е първият, който купува картина на младия Анри Матис. Чуйте повече за изложбата в звуковия файл.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg