Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стойне Василев:

Продължителността на инфлацията зависи от изхода от здравната криза

Снимка: БГНЕС

Защо се наблюдава рязко поскъпване на храните и как се отразява на джоба ни? Как управляваме парите и инвестициите си в тази ситуация, как да пресметнем възможностите си по отношение на кредите? Как се движи инфлацията и какво да очакваме през следващите месеци?

Темата коментира в “Нашият ден“ финансовият експерт Стойне Василев

Стойне Василев
“Поскъпването на някои хранителни продукти се дължи на различни фактори. Част от тях са по-малката реколта или пък проблеми с доставките от страни, които са засегнати от пандемията и от икономическата криза.

По-притеснителното е покачването на цените на енергията, на петрола, на базовите суровини – черни и цветни метали, които ще се отразят след това не само на част от хранителните стоки, а и на много голям дял на стоките и услугите, които ние употребяваме.

Това е тенденция, която ще се засилва. Ако трябва да говорим с цифри, инфлацията от края на април, последната съобщена от НСИ е 2,5%.

Това е официалната статистика и не означава, че ние потребяваме точно същите стоки и услуги, които са включени в тази потребителска кошница.

Всеки може да си направи едно изчисление за личната инфлация, освен на сайта на статистиката, да вземе продуктите и услугите, които е потребявал. Там ще види, че поскъпването е дори много повече. Особено ако потребяваме повече културни продукти или транспорт. Ще се окаже, че поскъпването е между 7-8%.

Също така строителните материали, поскъпването на имотите. Нещата са много различни, добре е всеки да следи за себе си как се отразява инфлацията на стоките и услугите, които потребява."


Осезаема ли е инфлацията в момента

"Все още не е осезаема, все още е пълзяща. Има потенциал да се случи, но ние не я виждаме. Виждаме я основно когато отидем да заредим на бензиностанцията или купуваме някои хранителни стоки.

Не я виждаме, защото все още не сме се отпуснали толкова да купуваме. Потреблението все още е на по-ниски нива.

Когато започнем да си купуваме по-скъпи неща – автомобили – нови или втора употреба – имоти, мебели и техника, ще усетим повече инфлацията. Надявам се тя да е в рамките на двуцифрено число, да е до 10%. Въпреки че и БНБ за първи път направи анализ, че инфлацията в бъдеще ще се увеличава. В близките 6 до 12 месеца.

Но това много ще зависи и от степента на ваксиниране, от това дали ще продължават медицинските и здравните проблеми и ако те се решат, тази инфлация може да е относително кратък период от време, макар и по-висока.

Ако обаче продължат проблемите, свързани с ваксинирането, с транспортните услуги като цяло, с доставките от различни страни по света, тъй като живеем в един доста глобален свят, тази инфлация може да продължи по-дълго в рамките на две-три години."


Кое е най-малко рисково за парите ни

"Понятието като депозит вече ще изчезне. Големите банки в България вече обявиха, че не приемат депозити и тези привилегии, които имахме – да внасяме без такса, да теглим на падеж без такса, да нямаме месечна такса. Това вече реално няма да го има. Те ще се прехвърлят към обикновени разплащателни сметки, които са свързани с по-големи разходи за поддръжка и за управление.

Месечните такси в повечето банки са 2-3 лева. Т.е. вече ще имаме допълнително разходи, не само, че лихвите са нулеви, по депозитите ще има допълнителни такси и когато прибавим инфлацията, парите ни в банка ще се обезценяват много по-бързо.

Тенденцията при депозитите е, че те се увеличават с много бързи темпове. Към днешна дата над 63,5 млрд. са депозитите на домакинствата в банките и те се увеличават. Защото хората приемат, че това е безрискова инвестиция. Това е така, но от нея губим пари.

Какви са другите възможности, се сещаме обикновено по време на криза. Недвижимите имоти, които също присъстваха в доклада на БНБ с прогноза, че техните цени ще се увеличават главно по две направления. Първото е увеличаване на себестойността. Увеличават се цените на строителните материали, има допълнителни разпоредби, законодателна рамка, която оскъпява производството и строежа на сградите.

От друга страна пък, повишеното търсене на хора, които с кредити или без кредити търсят имоти. Това е един от вариантите да защитим парите си. Недвижимите имоти са доказали с времето, че цените им растат повече отколкото инфлацията.

Друго, което стана популярно в последните години, това са благородните метали, най-вече – злато. Приема се, че то също е един от островите на спасението от инфлацията.

Въпреки това бих препоръчал на хората да са доста внимателни при покупка на имот, независимо дали е за лично ползване, или за отдаване под наем. Както злато и други активи. Защото те имат своя специфика и трябва да я познаваме."

Чуйте Стойне Василев в звуковия файл.

Снимки: Pixabay, БНР, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25