Китното село Столетово, сгушило се в прегръдките на Стара планина от север и Средна гора от юг, посреща своите гости с обновения си парк, с цъфналите рози, места за отдих и срещи с приятели, бойните знаци на свободата и паметника на своя патрон генерал Столетов.Преди години засадили 835 рози, колкото били жителите на селото. С годините хора си отивали от този свят, изсъхвали и розите. Сега жителите на Столетово са 735. Младите не напускат селото, работят в близките по-големи населени места – Карлово, Сопот, Кърнаре и пак се връщат у дома.
Загрижени за опазване на създаденото от предците са впрегнали усилия да превърнат старото школо в културно средище, съхранило миналото, но и притегателен център за любимите занимания на младите хора. Всяка година по това време местното читалище „Христо Ботев“ организира провеждането на фолклорен републикански фестивал под надслов „Столетово пее и танцува“. И тази година ще го има – за 13-ти път. И ако имате път на там – посетете фестивала. Той ще бъде на 26 юни в парка под ухаещите липи, рози и лавандула. За това как реализират своите мечти и въжделения хората от Столетово, може да чуете в звуковия файл.
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg