Всяка четвърта неделя в "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" звучи рубриката "Усмивки от старите радиоленти". В поредното ѝ издание отново можете да чуете един от популярните радиогласове, съхранен в старите ленти на "Хумор и сатира", Радиотеатъра и в Златния фонд на БНР, и да се спомните за писателя и драматурга, белязал с присъствието си облика на българската литература от средата на ХХ век и показал, че хуморът е сериозна работа.
Мирон Иванов – талантлив писател и магнетичен човек.
Сухите факти не могат да покажат дори и малка част от истинската същност на тази обаятелна личност. Те могат да кажат например, че на 1 юли 2021 г. се навършват 90 години от рождението му. От тях можете да научите, че първите му разкази и фейлетони са отпечатани във вестник "Стършел" през 1950 година.
Фактите могат да кажат, че Мирон Иванов е бил редактор във "Вечерни новини", след това в "Труд", а накрая в "Стършел". От тях можете да разберете, че той е изключително плодовит автор на стотици фейлетони, хумористични повести, гротескови романи, сатирични разкази, комедии, скечове, радиоспектакли. Но за да разберете, че Мирон Иванов бе и чудесен разказвач, трябва да чуете него самия.
В "Усмивки от старите радиоленти" звучат откъси от участия на Мирон Иванов в различни радиопредавания и от запис на срещата му с читатели в Благоевград, а също и откъси от радиопиесите му "А утре пак", "Лихвите на панталона" и "Случка в ЦИП-а", както и от спектакъла на "Хумор и сатира" "Кажете го на шапката ми".
Чуйте в звуковия файл.
Снимки – личен архив ФБ профил на Мирон Иванов
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg