Историята на първата частна художествена галерия София, станала известна като Тръпковата галерия и нейният създател Тръпко Василев влязоха в книгата на изкуствоведката Благовеста Иванова „Тръпко Василев и Постоянна художествена галерия – 110 години от създаването ѝ“.
Галерията е създадена през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник – декоратор Тръпко Василев, за да има място, в което младите художници да излагат своите картини. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.
Благодарение на менажирането по подобие на галериите в големите европейски градове Тръпковата галерия бързо се превръща в културно средище и оживен център на художествения живот в столицата. Сред близките на Тръпко Василев от това време художници, които правят изложби в галерията на ул. „Аксаков“ са имена като Никола Танев, Константин Щъркелов, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Васил Захариев и много други. Почти няма изтъкнат художник или скулптор от тази епоха, който да не е устройвал своя изложба в скромните ѝ помещения.
Но, освен като галерист и декоратор на много от сградите в София, Тръпко Василев създава и множество живописни творби, основно пейзажи от околностите на столицата. Първата самостоятелна изложба в новосъздадената през 1910 г. галерия е неговата. Две десетилетия уредената с модерното мислене на своя създател, като европейска галерия, Тръпковата галерия е културен център на София с голямо влияние между двете световни войни. Чуйте повече от звуковия файл от Благовеста Иванова.
На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg