Адвокати представиха резултатите от проекта "Адвокати за защита на основните права" по време на пресконференция на 22 юни. Той се изпълнява в рамките на Програма "Правосъдие" на ЕК от международен консорциум, ръководен от фондация "Български адвокати за правата на човека".
Участници в проекта са: “Фондация български адвокати за правата на човека“, Италианската национална асоциация на адвокатите, Миланската адвокатска колегия, Италианската федерация на свободни професионалисти, Висшият адвокатски съвет – Испания и Университетът в Бургос – Испания.
Това са едни много изявени професионалисти от три държави на Европейския съюз, които са се заели да популяризират Хартата, от една страна, а от друга страна, да извлекат какви са конкретните проблеми при прилагането ѝ в тези държави в Европа.
Темата коментира в “Законът и Темида“ адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и консултант на предаването “Законът и Темида“.
“Това, което се случи на 22 юни, е, че се опитахме да дадем гласност на резултатите от проучванията, които бяха направени чрез експертите, чрез проведените няколко конференции в рамките на проекта. И в крайна сметка това, което получихме като резултат, се обосновава с няколко извода.
Вчера беше заключителната конференция, първият говорител ни даде една таблица с процентите относно това какво е участието на юристите при обучение в правото на Европейския съюз.
Резултатите са доста изненадващи. За девет години съдии и прокурори са били обучени от 24-25% през 2011 г. до 55% в края на 2019 г.
Само половината или малко над половината от съдиите и прокурорите имат продължаващо обучение в материята по правото на Европейския съюз и в частност Хартата на ЕС, която гарантира основните права на гражданите.
За съжаление обучението, което е по отношение на адвокатите и юристите общо, е на твърде ниско ниво.
Много малък брой от действащите юристи са се обучавали и са имали надграждане на знанията си по правото на ЕС, което е стряскащо.
През 2011 г. от малко по-малко от 2% е нараснало на малко повече от 3% през 2019 г.
Всичко това води до извода, че проектът, който беше осъществен е изключително полезен и навременен."
Чуйте адв. Елка Пороминска в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg