Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва „Малък сезон 2021“ на открито

Режисьорът Маргарита Младенова
Снимка: Сфумато

От 27 юни до 5 юли Театрална работилница „Сфумато“ е домакин на традиционния „Малък сезон“, който дава възможност за изява на младите творци в театъра и в другите изкуства.

Работилница за близост22-рото му издание се открива в 12 часа в неделя пред театъра с 10-часов Поетичен маратон. Идеята е до късно вечерта да звучат – на живо или на запис, стиховете и гласовете на десетки български поети – от Дора Габе и Елисавета Багряна, през Силвия Чолева и Георги Господинов, до Габриела Манова и Наталия Иванова.

В 9-те фестивални дни пространствата пред театъра ще се превърнат в сцена за пърформанси, концерти, четения на пиеси, театрални и танцови спектакли, създадени от десетки млади творци.

Преди началото на фестивала „Артефир“ се среща с проф. Маргарита Младенова – режисьор, преподавател и директор на „Сфумато“. Разговор за „Малкия сезон“ по време на пандемия и как се стимулира творческият дух в трудното време. И още – защо темата на тазгодишния Малък сезон е „Изход“.

Проф. Младенова обяви и кои са четирите екипа, номинирани тази година в конкурса на „Сфумато“ „Модул 1“ – онлайн работилница за развити театрални идеи, защитени словесно и визуално чрез режисьорска експликация, драматургична основа, сформиран създателски и актьорски екип. 

Номинираните са:

Дамян Михайлов – "Мъгла" ("Знае ли някой какво означава да обичаш") по едноименния роман на Мигел Унамуно;

Люба Тодорова – "Театрален роман" по едноименния роман на Михаил Булгаков;

Владимир Давчев – "Рожден ден", автор и сърежисьор на едноименната пиеса;

Катерина Георгиева и Борис Зафиров – "Тържество на самотата" по едноименната пиеса на Катерина Георгиева.

Бъди силен и прости

Всеки от тези четири проекта ще бъде подкрепен финансово с по 4000 лв. и чрез предоставяне на условия за реализация на живо в Големия сезон на „Сфумато“ до края на тази година.

„Малък сезон 2021“ се осъществява с подкрепата на Столичната община и Министерството на културата.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Театрална работилница „Сфумато“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29