Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва „Малък сезон 2021“ на открито

Режисьорът Маргарита Младенова
Снимка: Сфумато

От 27 юни до 5 юли Театрална работилница „Сфумато“ е домакин на традиционния „Малък сезон“, който дава възможност за изява на младите творци в театъра и в другите изкуства.

Работилница за близост22-рото му издание се открива в 12 часа в неделя пред театъра с 10-часов Поетичен маратон. Идеята е до късно вечерта да звучат – на живо или на запис, стиховете и гласовете на десетки български поети – от Дора Габе и Елисавета Багряна, през Силвия Чолева и Георги Господинов, до Габриела Манова и Наталия Иванова.

В 9-те фестивални дни пространствата пред театъра ще се превърнат в сцена за пърформанси, концерти, четения на пиеси, театрални и танцови спектакли, създадени от десетки млади творци.

Преди началото на фестивала „Артефир“ се среща с проф. Маргарита Младенова – режисьор, преподавател и директор на „Сфумато“. Разговор за „Малкия сезон“ по време на пандемия и как се стимулира творческият дух в трудното време. И още – защо темата на тазгодишния Малък сезон е „Изход“.

Проф. Младенова обяви и кои са четирите екипа, номинирани тази година в конкурса на „Сфумато“ „Модул 1“ – онлайн работилница за развити театрални идеи, защитени словесно и визуално чрез режисьорска експликация, драматургична основа, сформиран създателски и актьорски екип. 

Номинираните са:

Дамян Михайлов – "Мъгла" ("Знае ли някой какво означава да обичаш") по едноименния роман на Мигел Унамуно;

Люба Тодорова – "Театрален роман" по едноименния роман на Михаил Булгаков;

Владимир Давчев – "Рожден ден", автор и сърежисьор на едноименната пиеса;

Катерина Георгиева и Борис Зафиров – "Тържество на самотата" по едноименната пиеса на Катерина Георгиева.

Бъди силен и прости

Всеки от тези четири проекта ще бъде подкрепен финансово с по 4000 лв. и чрез предоставяне на условия за реализация на живо в Големия сезон на „Сфумато“ до края на тази година.

„Малък сезон 2021“ се осъществява с подкрепата на Столичната община и Министерството на културата.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Театрална работилница „Сфумато“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10