От 27 юни до 5 юли Театрална работилница „Сфумато“ е домакин на традиционния „Малък сезон“, който дава възможност за изява на младите творци в театъра и в другите изкуства.
22-рото му издание се открива в 12 часа в неделя пред театъра с 10-часов Поетичен маратон. Идеята е до късно вечерта да звучат – на живо или на запис, стиховете и гласовете на десетки български поети – от Дора Габе и Елисавета Багряна, през Силвия Чолева и Георги Господинов, до Габриела Манова и Наталия Иванова.
В 9-те фестивални дни пространствата пред театъра ще се превърнат в сцена за пърформанси, концерти, четения на пиеси, театрални и танцови спектакли, създадени от десетки млади творци.
Преди началото на фестивала „Артефир“ се среща с проф. Маргарита Младенова – режисьор, преподавател и директор на „Сфумато“. Разговор за „Малкия сезон“ по време на пандемия и как се стимулира творческият дух в трудното време. И още – защо темата на тазгодишния Малък сезон е „Изход“.
Проф. Младенова обяви и кои са четирите екипа, номинирани тази година в конкурса на „Сфумато“ „Модул 1“ – онлайн работилница за развити театрални идеи, защитени словесно и визуално чрез режисьорска експликация, драматургична основа, сформиран създателски и актьорски екип.
Номинираните са:
Дамян Михайлов – "Мъгла" ("Знае ли някой какво означава да обичаш") по едноименния роман на Мигел Унамуно;
Люба Тодорова – "Театрален роман" по едноименния роман на Михаил Булгаков;
Владимир Давчев – "Рожден ден", автор и сърежисьор на едноименната пиеса;
Катерина Георгиева и Борис Зафиров – "Тържество на самотата" по едноименната пиеса на Катерина Георгиева.
Всеки от тези четири проекта ще бъде подкрепен финансово с по 4000 лв. и чрез предоставяне на условия за реализация на живо в Големия сезон на „Сфумато“ до края на тази година.
„Малък сезон 2021“ се осъществява с подкрепата на Столичната община и Министерството на културата.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки – Театрална работилница „Сфумато“
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg